Nxjerrja tejzanor Anthocyanin

Antocianinet përdoren gjerësisht si ngjyrues natyral dhe si shtesë ushqyese në produktet ushqimore. Ekstraktimi me ultratinguj është një teknikë shumë efikase dhe e thjeshtë për të marrë antocianina me cilësi të lartë. Përdorimi i sonikatorëve të tipit sondë nxit lirimin e antocianineve me cilësi të lartë nga bimët që rezulton në rendimente më të larta dhe një proces të shpejtë. Në të njëjtën kohë, sonication është një teknikë e butë, e gjelbër dhe efikase për prodhimin industrial të antocianineve ushqimore dhe farmaceutike.

anthocyanins – Si të nxirrni antocianina me cilësi të lartë duke përdorur një Sonicator

Anthocyanins janë përdorur gjerësisht si colorants natyrore në industrinë ushqimore. Ata kanë një spektër të gjerë tonesh me ngjyra, duke filluar nga portokalli në të kuqe, deri në purpur dhe ngjyrë blu, varësisht nga struktura molekulare dhe vlera e pH. Interesi në anthocyanins nuk bazohet vetëm në efektin e tyre të ngjyrosjes, por edhe për shkak të pronave të tyre shëndetësore. Për shkak të rritjes së shqetësimeve mjedisore dhe shëndetësore sa i përket ngjyrave sintetike, ngjyrat natyrore janë një alternativë e madhe si ngjyrues i përshtatshëm mjedisor për industrinë ushqimore dhe të drogës.

Ekstrakti Anthocyanin Ultrasonically-Improved

Avantazhet e nxjerrjes me ultratinguj

  • Rendimentet më të larta
  • Procesi i shpejtë i nxjerrjes – brenda disa minutave
  • Ekstrakte me cilësi të lartë – të butë, nxjerrje jo-termike
  • Solucionistët e gjelbër (ujë, etanol, glicerinë, vajra vegjetare etj)
  • Funksionim i lehtë dhe i sigurt
  • Shpenzime të ulëta investuese dhe operative
  • Fuqia dhe mirëmbajtja e ulët
  • E gjelbër, metodë miqësore me mjedisin

Kërkesë informacioni

Nxjerrja me ultratinguj i kalon teknikat e tjera të nxjerrjes në shpejtësi të lartë (kohëzgjatje të shkurtuar), rendimente më të larta dhe cilësi më të lartë të ekstraktit.

ultrasonicator UP400St për nxjerrjen me shpejtësi të lartë të lëndëve botanike në tufa.

 

Në këtë prezantim ju njohim me prodhimin e ekstrakteve botanike. Ne shpjegojmë sfidat e prodhimit të ekstrakteve botanike me cilësi të lartë dhe se si një sonikator mund t'ju ndihmojë për të kapërcyer këto sfida. Ky prezantim do t'ju tregojë se si funksionon nxjerrja me ultratinguj. Do të mësoni se cilat përfitime mund të prisni nga përdorimi i një aparati sonikë për nxjerrjen dhe si mund të zbatoni një ekstraktues tejzanor në prodhimin tuaj të ekstraktit.

Nxjerrja botanike me ultratinguj - Si të përdorni sonikatorët për të nxjerrë komponimet botanike

Miniatura e videos

 

Si të Ekstrakton anthocjenët me ultratinguj? – Studimet e rasteve

Nxjerrja ultratinguj Anthocyanin nga Rajs Purple Oryza Sativa L.

Ekstraktimi tejzanor me UP200StOrizi i purpurt i sojit Oryza Sativa (i njohur ndryshe edhe si Violet Nori ose oriz vjollcë) është jashtëzakonisht i pasur me fenolikë siç është grupi favonoid i antocyanins. Turrini et al. (2018) përdori ekstraktimin tejzanor për të izoluar polifenolikët si anthocyanins dhe antioksidantë nga karyopsis (në tërësi, kafe, dhe formë parboiled) dhe gjethet e orizit vjollcë. Nxjerrja tejzanor është kryer duke përdorur një Hielscher UP200St (200W, 26kHz, pic. majtas) dhe etanol 60% si tretës.
Për të ruajtur integritetin e anocianinës, ekstraktet tejzanor u ruajtën në ° 20 ° C, të cilat lejuan t'i ruanin ato për të paktën deri në tre muaj.
Cyanidin-3 glukozid (i njohur edhe si krizanteminë) ishte larg nga anthocyanin madh zbuluar në kultivarët 'Violet Nori', 'Artemide' dhe 'Nerone' hetuar në studimin e Turrini et al, ndërsa peonidin-3-glucoside dhe cyanidin- 3-rutinoside (gjithashtu antirrhinin) u gjetën në sasi më të ulët.
Gjethet vjollce të Oryza Sativa janë një burim i shkëlqyeshëm i anthocyanins dhe përmbajtjes fenolike (TPC) total. Me një shumë të përafërt. 2-3 herë më e lartë se ato në oriz dhe miell, lë Oryza paraqesin një lëndë të parë të lira për nxjerrjen e anthocyanins. Një rendiment i vlerësuar prej rreth 4 kg anthocyanine / t gjethe të freskëta është dukshëm më e lartë se ato të 1 kg anthocyanin / t oriz, llogaritur në bazë të vlerave mesatare anthocyanin zbuluar në oriz "Violet Nori" (1300 μg / g oriz, si cyanidin -3-glukozide) për një rendiment prej rreth 68 kg oriz nga 100 kg kavanozë.

Ekstraktimi tejzanor mund të kryhet në funksion grumbullimi dhe në regjimin e rrjedhës së vazhdueshme. (Kliko per te zmadhuar!)

Konfigurimi i sonikacionit me UIP1000hdT për nxjerrjen e komponimeve bioaktive nga botanikët në një grumbull. [Petigny et al. 2013]

Nxjerrja tejzanor Anthocyanin nga lakra e kuqe

Ravanfar et al. (2015) kanë hetuar efikasitetin e ekstraktimit tejzanor të anthocyanins nga lakër të kuqe. Eksperimentet e ekstraktimit tejzanor u kryen duke përdorur sistemin tejzanor UP100H (Hielscher Ultrasonics, 30 kHz, 100 W). Sonotrode MS10 (diametri tip 10mm) është futur në qendër të një gota xhami të kontrolluar me temperaturë të kontrolluar.

Homogjenizues tejzanor UP400St për nxjerrjen e trazuar të grupeve të lëndëve botanike.

Nxjerrja me ultratinguj e produkteve botanike - Batch 8 litra - Ultrasonicator UP400S

Miniatura e videos

Për këtë eksperiment janë përdorur copa të prera të freskëta të lakrës së kuqe me përmasë 5mm (formë kubike) dhe 92.11 ± 0.45% përmbajtje lagështie. Një gotë qelqi me xhaketë (volumi: 200ml) u mbush me 100ml ujë të distiluar dhe 2g copa të kuqe lakër. Gota u mbulua me fletë alumini për të parandaluar humbjen e tretësit (ujit) nga avullimi gjatë procesit. Në të gjitha eksperimentet, temperatura në gotë u mbajt duke përdorur kontrolluesin termostatik. Mostrat u mblodhën më në fund, filtruan dhe centrifugohen në 4000 rpm dhe supernatuesit u shfrytëzuan për të përcaktuar prodhimin anthocjanin. Nxjerrja në banjë uji është kryer si eksperiment i kontrollit.
Rendimenti optimal i anthocyanin nga lakër i kuq u përcaktua në fuqinë e 100 W, koha prej 30 min dhe temperatura e 15 ° C e cila rezultoi me yield anthocyanin prej rreth 21 mg / L.
Për shkak të ndryshimeve të ngjyrës në vlerën e pH-së dhe ngjyrosjen e saj intensive, ngjyra e kuqe e lakrës është përdorur si një tregues pH në formulimet farmaceutike ose si një antioksidant dhe ngjyrues në sistemet ushqimore.

Ekstraktimi tejzanor promovon lirimin e polifenoleve të tilla si anthocyanins nga botanicals.

Ultrasonics intensifikon nxjerrjen e anthocyanins nga materiali bimore në mënyrë të konsiderueshme.
burimi: Ravanfar et al. 2015

 
Studime të tjera demonstrojnë nxjerrjen tejzanor të suksesshëm të anthocyanines nga boronica, manaferra, rrush, qershi, luleshtrydhe, dhe patate e ëmbël purple midis të tjerave.

Nxjerrja me ultratinguj e stevioglikozideve nga gjethet e stevias kryhet duke përdorur Hielscher UP200St. Sonicizimi prish qelizat dhe liron substanca bioaktive si steviozidet dhe rebaudiozidet.

Nxjerrja me ultratinguj e Stevia duke përdorur UP200St

Miniatura e videos

Kërkesë informacioni

Extractors tejzanor me performancë të lartë

Procesi tejzanor Testimi dhe analizaHielscher Ultrasonics është e specializuar në prodhimin e procesorëve ultra të lartë të performancës për prodhimin e ekstrakteve me cilësi të lartë nga botanikët.
Portofoli i gjerë i sonikatorëve Hielscher varion nga ultrasonikë të vegjël dhe të fuqishëm laboratorikë deri te sistemet e fuqishme me tavolinë dhe plotësisht industriale, të cilat ofrojnë ultratinguj me intensitet të lartë për nxjerrjen dhe izolimin efikas të substancave bioaktive (p.sh. antocianin, gingerol, piperine, curcumin etj).
Të gjithë ultrasonikët nga 200W16,000W përmban një ekran me prekje me ngjyra për kontrollin dixhital, një kartë SD të integruar për regjistrimin automatik të të dhënave, telekomandë të shfletuesit dhe shumë veçori të tjera miqësore për përdoruesit. Sonotrodet dhe qelizat rrjedhëse (pjesët që janë në kontakt me mediumin) mund të autoklavohen dhe pastrohen lehtë.
Sonikatorët Hielscher janë shumë të fortë dhe të ndërtuar për funksionim 24/7 nën ngarkesë të plotë, ndërkohë që kërkojnë mirëmbajtje të ulët dhe janë të lehtë dhe të sigurt për t'u përdorur. Një ekran dixhital me ngjyra lejon një kontroll të lehtë për përdoruesit të ultrazërit.
Sistemet tona janë në gjendje të japin nga amplituda të ulëta deri në shumë të larta. Për nxjerrjen e kanabinoideve dhe terpeneve, ne ofrojmë sonotrode speciale ultrasonike (të njohura edhe si sonda ose brirë tejzanor) që janë të optimizuara për izolimin e ndjeshëm të substancave aktive me cilësi të lartë. Të gjitha sistemet tona mund të përdoren për nxjerrjen dhe emulsifikimin më pas të kanabinoideve. Fuqia e sonikatorëve Hielscher lejon funksionimin e vazhdueshëm (24/7) në punë të rënda dhe në mjedise kërkuese.

Kontrolli i saktë i parametrave të procesit tejzanor siguron riprodhueshmëri dhe standardizimin e procesit.
 

Tabela më poshtë ju jep një tregues të kapacitetit të përafërt të përpunimit të ultrasonicators tonë:

Vëllimi i SerisëShkalla e rrjedhjesDevices rekomanduara
1 deri 500mL10 deri 200mL / minUP100H
10 deri në 2000 ml20 deri 400mL / minUP200Ht, UP400St
0.1 deri në 20L0.2 deri në 4L / minUIP2000hdT
10 deri në 100L2 deri në 10L / minUIP4000hdT
na10 deri në 100L / minUIP16000
namë e madhegrup i UIP16000

Na kontaktoni! / Pyet Na!

Pyesni për më shumë informacion

Ju lutemi përdorni formularin e mëposhtëm, nëse dëshironi të kërkoni informacione shtesë rreth homogjenizimit tejzanor. Ne do të jemi të lumtur t'ju ofrojmë një sistem tejzanor që plotëson kërkesat tuaja.

Ju lutem vini re tonë Politika e privatësisë.
Literatura / Referencat

Fakte të vlefshme

Si funksionon nxjerrja me ultratinguj?

Zbatimi i valëve intensive me ultratinguj në një medium të lëngët rezulton në cavitation. Fenomeni i cavitation çon lokalisht në temperatura ekstreme, presionet, normat e ngrohjes / ftohjes, diferencat e presionit dhe forcat e qethjes së lartë në mes. Kur flluska e kavitacionit implodohen në sipërfaqen e lëndëve të ngurta (të tilla si grimca, qeliza bimore, inde etj), mikro-avionët dhe përplasja interpartiklulare krijojnë efekte të tilla si lëkura e sipërfaqes, erozioni dhe prishja e grimcave. Përveç kësaj, implosioni i flluskave të kavitacionit në media të lëngëta krijon makro turbulence dhe mikro-përzierje.
Xhirimi tejzanor i fragmenteve të materialit bimor matrix e qelizave bimore dhe rrit hydration e njëjtë. Chemat et al (2015) konkludojnë se nxjerrja tejzanor e komponimeve bioaktive nga botanikët është rezultat i mekanizmave të ndryshëm të pavarur ose të kombinuar, duke përfshirë fragmentimin, erozionin, kapilaritetin, zbulimin dhe sinoporimin. Këto efekte pengojnë muret e qelizave, përmirësojnë transferimin në masë duke e shtyrë tretësin në qelizë dhe duke thithur tretësin e ngarkuar me përbërje fito, dhe sigurojnë lëvizjen e lëngshme duke mikro-përzierje.

Cavitation tejzanor / akustike krijon forca shumë intensive që hap muret qelizore të njohura si lizë (Kliko për ta zmadhuar!)

Ekstraktimi tejzanor bazohet në cavitation akustike dhe forcat e saj të qethjes hidrodinamike

Xhirimi tejzanor i fragmenteve të materialit bimor matrix e qelizave bimore dhe rrit hydration e njëjtë. Chemat et al. (2015) konkludojnë se nxjerrja tejzanor e komponimeve bioaktive nga botanikët është rezultat i mekanizmave të ndryshëm të pavarur ose të kombinuar, duke përfshirë fragmentimin, erozionin, kapilaritetin, zbulimin dhe sinoporimin. Këto efekte pengojnë muret e qelizave, përmirësojnë transferimin në masë duke e shtyrë tretësin në qelizë dhe duke thithur tretësin e ngarkuar me përbërje fito, dhe sigurojnë lëvizjen e lëngshme duke mikro-përzierje.
Ekstraktimi tejzanor arrin një izolim shumë të shpejtë të përbërësve - tejkalon metodat e ekstraktimit konvencional në një kohë më të shkurtër procesi, rendiment më të lartë dhe në temperatura më të ulëta. Si një trajtim i butë mekanik, ekstrakti me ndihmën ultratinguj shmang degradimin termik të komponentëve bioaktive dhe shquhet në krahasim me teknikat e tjera siç janë nxjerrja konvencionale me tretës, hidrodistilimi ose nxjerrja Soxhlet, të cilat janë të njohura për të shkatërruar molekulat e ndjeshme ndaj nxehtësisë. Për shkak të këtyre avantazheve, nxjerrja tejzanor është teknikë e preferuar për lirimin e komponimeve bioaktive të ndjeshme ndaj temperaturës nga botanikët.

Përçuesve tejzanor përdoren për nxjerrjen nga burimet fito (p.sh. bimët, algat, kërpudhat)

Ekstraktimi tejzanor nga qelizat e bimëve: seksioni tërthor mikroskopik (TS) tregon mekanizmin e veprimeve gjatë ekstraktimit tejzanor nga qelizat (zmadhimi 2000x) [burimi: Vilkhu et al. 2011]

anthocyanin – Një pigment me vlerë të bimëve

Anthocyaninat janë pigmente bimore të vakuolës, të cilat mund të shfaqen në të kuqe, vjollcë, blu ose të zezë. Shfaqja e ngjyrave të pigmenteve anthocyanine të tretshme në ujë varet nga vlera e tyre e pH. Anthokianinat gjenden në vakuumin e qelizave, kryesisht në lule dhe fruta, por gjithashtu në gjethe, rrjedha dhe rrënjë, ku ato gjenden kryesisht në shtresat e jashtme të qelizave të tilla si qelizat epidermike dhe mesophyllore periferike.
Më të shpeshta që ndodhin në natyrë janë glikozidet e cianidinës, delfinidinës, malvidinës, pelargonidinës, peonidinës dhe petunidinës.
Shembuj të shquar të bimëve të pasura me anthocyanins përfshijnë lloje të vaksinimit, të tilla si boronica, boronica, dhe boronicë; Manaferrat Rubus, duke përfshirë butë të zi, mjedër të kuq dhe ferrë; bajrami, qershi, patëllxhan, oriz i zi, ube, patate e ëmbël Okinawan, rrushi i Concord, rrushi muscadine, lakra e kuqe dhe petals vjollcë. Pjeshkat e kuqe dhe mollët përmbajnë anthocyanins. Anthocyanins janë më pak të bollshme në banane, asparagus, bizele, kopër, dardhë dhe patate, dhe mund të mungojnë tërësisht në disa kultivarë të gooseberries gjelbër.

Anthokianinat si cianidin, delfinidin, pelargonidin, peonidin, malvidin dhe petunidin mund të nxirren në mënyrë efikase duke përdorur ultratinguj të fuqisë.

Struktura e anthocyanins kryesore

Anthokianinat janë një alternativë e madhe për të zëvendësuar agjentët ngjyrues sintetikë në produktet ushqimore. Anthocyanins janë miratuar për përdorim si colorants ushqimore në Bashkimin Evropian, Australi dhe Zelandën e Re, duke pasur kodin colorant E163. Anthokianinat gjenden në fruta dhe perime dhe mund të përshkruhen si një lloj pigmente bimore të tretshme në ujë. Kimikisht, anthocyanins janë glycosides e anthocyanidins bazuar në strukturën 2-phenylbenzophyrylium (flavylium). Ka më shumë se 200 phytochemicals të dallueshme të cilat bien në kategorinë e anthocyanins. Si një pigment kryesor i ngjyrave në fruta të egra dhe manaferrat, ka shumë burime nga të cilat anthocyanins mund të nxirren. Një burim i shquar i anthocyanins është lëkura e rrushit. Pigmente anthocyanine në lëkurën e rrushit përbëhen kryesisht nga di-glucosides, mono-glucoside, monoglucosides acylated si dhe di-glucosides acylated e peonidin, malvidin, cyanidin, petunidin dhe delfinidin. Përmbajtja anthocyanine në rrush varion nga 30-750mg / 100g.
Anthocyanins më të shquar janë cyanidin, delphinidin, pelargonidin, peonidin, malvidin dhe petunidin.
Për shembull, anthocyanins peonidin-3-caffeoyl-p-hydroxybenzoyl sophoroside-5-glucoside, peonidin-3- (6 "-caffeoyl-6 ‴ -feruloyl sophoroside) -5-glucoside dhe cyanidin-3-caffeoyl-p-hydroxybenzoyl sophoroside-5-glucoside gjenden në patate të ëmbla purple.

anthocyanins – Përfitimet shëndetësore

Përveç aftësisë së tyre të madhe për të funksionuar si një ngjyrues ushqimor natyral, anthocyanins janë vlerësuar shumë për efektet e tyre antioxidative. Prandaj, anthocyanins tregojnë shumë efekte pozitive shëndetësore. Hulumtimet kanë treguar se anthocyanins mund të pengojnë dëmtimin e ADN-së në qelizat e kancerit, të pengojnë enzimat e tretjes, të nxisin prodhimin e insulinës në qelizat e izoluara të pankreasit, të zvogëlojnë përgjigjet inflamatore, të mbrojnë kundër rënies së funksionimit të trurit, të përmirësojnë ngushtësinë e enëve të gjakut kapilarë dhe të parandalojnë grumbullimin e trombociteve.

Hielscher Ultrasonics prodhon ultrasonicators me performancë të lartë për aplikimet sonochemical.

Procesorë tejzanor me fuqi të lartë nga laborator për të pilotuar dhe shkallë industriale.

Ne do të jemi të lumtur të diskutojmë procesin tuaj.

Le të kontaktojmë.