Tejzanor Nxjerrja e bimëve medicinale

 • Herbs, erëza dhe materiale të tjera bimore janë të pasura në phytochemicals, të cilat janë me vlerë komponentet për produktet medicinale dhe ushqyese.
 • Sonication thyen strukturën qelizore dhe liron komponimeve bioactive – duke rezultuar në rendimentet më të larta dhe normat më të shpejtë të nxjerrjes.
 • Si një proces jo-termike, Sonication është një teknikë butë nxjerrjes parandalimin e degradimit termike të ekstrakt.

Tejzanor Antioxidants Nxjerrja

Antioxidants janë radikal-ushqim me kërma komponimet bioactive, të cilat gjenden në bimë. Antioksidantë të tilla si vitaminë C, vitaminë E, tiol etj janë substanca farmakologjike aktive të cilat përdoren për të përmirësuar shëndetin dhe për të trajtuar sëmundjet.
Për shkak të efikasitetit të saj procesit lartë, nxjerrjes tejzanor lejon që të përdorin një gamë shumë të gjerë të lëndëve të para për të izoluar antioksidantë. Përveç bimë të tilla si herbs, fruta dhe perime, antioksidantë me cilësi të lartë mund të nxirren ultrasonically nga-vlerë të ulët ose mbeturinave materiale të tilla si cipa, rrjedh, fara, rinds, kernelit, rrënjët, etj

Në këtë video, demonstrohet ekstraktimi tejzanor nga HOPS (humulus lupulus). Me ultrasonicator UP200Ht kariofileni dhe komponimet e tjera nxirren.

Nxjerrja tejzanor e HOPS me UP200Ht me sondë S2614

Tejzanor adaptogen Nxjerrja

Adaptogens tilla si taninet, janë polyphenolic, shpesh molekula astringent, të cilat janë të njohura për aftësinë e tyre për të rritur tolerability stresit e qelizave të gjitarëve. Këto molekula janë entrapped në qelizë bimore. Në mënyrë që të marrë adaptogens shumë bioavailable, molekulat duhet të lirohet nga materiale bimore. Tejzanor qelizë përçarje hap qelizat duke thyer muret qelizore dhe rritjen e transferimin në masë midis qelizë brendshme dhe përreth tretës.

SonoStation e Hielscher Ultrasonics është një set i ultrazërit me përdorim të lehtë për shkallë prodhimi. (Kliko per te zmadhuar!)

SonoStation – sistem tejzanor me 2x ultrasonicators 2KW, Tank trazuar dhe pompë

Kërkesë informacioni

Përparësitë:

 • të jepnin të lartë
 • Cilesi e larte
 • bioavailability Superior
 • procesi i butë
 • nxjerrjes Fast
 • procesi i sigurt
 • tretës tretës të lirë ose të butë
 • operacion i lehtë

 

Tejzanor Impiante

Hielscher Ultrasonics ka shumë vite përvojë të proceseve tejzanor nxjerrjes nga Botanicals për ushqim, pharma dhe industri kozmetike. nga disruptors kompakt tejzanor për laborator dhe të prodhimit në shkallë të vogël deri në Sistemet e plotë komerciale tejzanor për prodhimin e vëllime të mëdha, varg Hielscher është produkt ofron ultrasonicator të përshtatshme për aplikimin tuaj. Të gjitha ultrasonicators Hielscher janë shumë të fuqishme dhe të ndërtuar për 24/7 punë me ngarkesë të plotë. Hielscher Ultrasonics’ procesorë industrial tejzanor mund të dorëzojë amplitudes shumë të larta. Amplitudes deri në 200μm mund të lehtë të drejtuar vazhdimisht në 24/7 operacion. Për amplitudes edhe më të larta, sonotrodes customized tejzanor janë në dispozicion.
Inteligjente software të tilla si kontrolli dixhitale, automatik protocolling dhënave, shfletuesit telekomandë dhe akordim automatik frekuencë të siguruar sonication besueshme dhe prodhimin e vazhdueshëm. Një gamë të gjerë të aksesorë përfshirë sonotrodes (tejzanor hetimet / brirët / Këshilla) të madhësive të ndryshme dhe forma, qelizat rrjedhin në madhësive të ndryshme dhe geometries, boosters, dhe temperatura si dhe sensorë presion të lejojë për një organizim optimal sonication.
Ju lutem na kontaktoni tani me ju të përpunojë kërkesat! Ekipi ynë është i gatshëm për t'u konsultuar me ju dhe të ju rekomandojmë setup më efikas tejzanor.

Na kontaktoni! / Pyet Na!

Ju lutemi përdorni formularin e mëposhtëm, nëse dëshironi të kërkoni informacione shtesë rreth homogjenizimit tejzanor. Ne do të jemi të lumtur t'ju ofrojmë një sistem tejzanor që plotëson kërkesat tuaja.

Ju lutem vini re tonë Politika e privatësisë.


nxjerrjes ultrasonik është përdorur për të izoluar komponimet bioactive tilla si antioksidantë, adaptogens dhe anthocyanins nga botanicals.

UIP1000hdT – 1kW makinë tejzanor nxjerrjesLiteratura / Referencat

Fakte të vlefshme

antioksidantë

Pluhurat e këna nga gjethet e thata të kënaut të maceruara janë lënda e parë për nxjerrjen ultrasonike të lawson dhe komponimeve të tjera bioaktive.Një antioksidant është përcaktuar si një molekule e cila pengon reaksion oksidimi parandalimin e procesit degradating e molekulave të tjera. Oksidimi është një reaksion kimik që prodhon radikalet e lira, duke çuar në reaksioneve zinxhir që mund të rezultojë në dëmtim të qelizave. Antioksidantë si tiol ose acidit askorbik (vitaminë C) të përfunduar këto reaksione zinxhir oksidativ.
Antioxidants janë përdorur gjerësisht si preservatives në produktet ushqimore për të vepruar si fitokemikale kundër përkeqësimit të saj. Për shembull, antioksidantë janë shtuar për ushqim dhe vajra të pasura me yndyrna të pangopura, që nga acide yndyrore të pangopura janë të prirur për degradimin oksidativ, e cila shkakton vaji të kthehet prishur.

adaptogens

Adaptogjenet ose komponimet adaptogjene janë molekulat që promovojnë homeostazën, që do të thotë se ata ulin ndjeshmërinë e qelizave ndaj stresit. Adaptogjenët gjenden në bimë dhe perime, p.sh. xhenseni, schisandra, cordyceps, ashwagandha, rhaponticum, jiaogulan, jamball, rhodiola, basil i shenjtë, astragalus, reishi dhe maca.
Administruar si substancë farmakologjike aktive (si droge apo shtesë), adaptogens janë të njohur për rritjen e performancës, anti-qetësues, qetësues ose wakening efekte. Efekti është i lidhur me substancë të veçantë adaptogenic administruar. Për rritjen e performancës, bimë të tilla si ashwangadha, Moringa, janë përdorur me sukses, ndërsa Cordyceps Mushroom, Jiaogulan dhe rhaponicum janë të njohur si anti-plakje adaptogens. Për të reduktuar stresin dhe ankthin, adaptogens nga xhensen, basil shenjtë, Reishi, ose Schisandra janë përdorur.
Adaptogens për plotësimin dhe përdorim mjekësor janë përgatitur kryesisht si tonics ose kapsula.