Teknologjia e ultrazërit Hielscher

Tema Utrasonike: "shtesa"

Shtojcat dietike ose ushqyese janë produkte që ndihmojnë në sigurimin e ushqyesve në mënyrë që të ekuilibroni marrjen e ushqyesve nga dieta e rregullt. Shtojcat e zakonshme dietike përfshijnë vitamina, minerale, proteina, aminoacide, antioksidantë, barishte ose substanca të tjera ushqyese.

Ekzistojnë dy aplikacione kryesore për përpunuesit tejzanor në prodhimin e shtojcave dietike:

  • nxjerrjen ose sintezën e ushqyesve, dhe
  • formulimi i produktit plotësues përfundimtar.

Nxjerrja tejzanor e ushqyesve

Në hapin e parë, ushqyesit për shtesë duhet të përgatiten. Kjo mund të ndodhë ose me nxjerrjen e kompleksit nga një produkt natyral, p.sh. një bimë, ose duke sintetizuar përbërësin kimikisht.
Nxjerrja tejzanor është një teknikë e fuqishme, e cila thyen muret e qelizave dhe lëshon komponimet bioaktive. Avantazhi kryesor i nxjerrjes tejzanor është shkalla e saj e jashtëzakonshme e ekstraktimit, shpejtësia e shpejtë e nxjerrjes, përdorimi i tretësve jeshil (p.sh. ujë, etanol, vajra bimore etj.), Siguria dhe mirëdashësia ndaj përdoruesit. Duke qenë një metodë e nxjerrjes jo termike, nxjerrja tejzanor parandalon degradimin termik të materialeve të ndjeshme ndaj nxehtësisë dhe rezulton në cilësi superiore të ekstraktit. Ekstraktet tipike të prodhuara nga sonication përfshijnë kurkumin, lipidet e algave, antioksidantët, kanabinoidet (CBD, THC, CBG, terpenes etj.), Vitaminat dhe flavonoidet.
Për sintezën, intensifikimi Sonokimik i reaksioneve mund të shpejtojë shkallën e konvertimit dhe të rrisë rendimentet. Përgatitja Sonokimike e aminoacideve në zgjidhje ujore është një shembull i mirë, ku ultrasonicatorët aplikohen me sukses në prodhimin e lëndëve ushqyese.

Formulimi i suplementit tejzanor

Ultratinguj është një teknikë e fuqishme e përzierjes, shpërndarjes dhe emulsifikimit. Për të formuluar shtesat dietike, lëndët ushqyese aktuale duhet të përpunohen një formë e disponueshme bio, p.sh. nano-pikat. Mikserët tejzanor ndihmojnë në shpërndarjen e përbërësve aktivë në mënyrë të njëtrajtshme në të gjithë formulimin, i cili më pas përpunohet në pilula, kapsula, pluhurat, pllakat xhel, ekstrakte ose lëngje. Shumë përbërës bioaktivë si kurkumin, kanabidiol ose resveratrol nuk janë të tretshëm në ujë dhe shfaqin një bioisponibilitet të ulët natyror. Formulimet liposomale, ku përbërësi aktiv është i kapsuluar në një bilayer fosfolipidesh, rrisin ndjeshëm bio-disponueshmërinë e komponimeve të tilla. Përpunuesit tejzanor janë teknika e preferuar për të formuar lëndë ushqyese në liposome të qëndrueshme, me madhësi nano, përfshirë vitaminën liposomale C, CBD, ose resveratrol për të përmendur vetëm disa.
Përzierja dhe shpërndarja tejzanor përdoret gjithashtu për të krijuar formulime të tilla si pezullime dhe shpërndarje me madhësi nano, nano-emulsione, emulsione marrëse dhe xhel.

Përpunuesit tejzanor janë të vendosura mirë në industrinë ushqimore dhe farmaceutike. Hielscher Ultrasonics ofron pajisje ultrasonike të performancës së lartë nga madhësia laboratorike dhe karriget deri në shkallën industriale komerciale të plotë me kapacitete të përpunimit të disa tonë në orë.

Lexoni më shumë rreth asaj se si procesorët tejzanor mund të përmirësojnë prodhimin e shtojcave ushqyese.

UIP2000hdT - tejzanor 2kW për procese të lëngshme-solide.UIP2000hdT - tejzanor 2kW për procese të lëngshme-solide.

12 faqe në lidhje me këtë temë janë duke u treguar:

Rezervuar tejzanor i trazuar për përpunimin e serisë

Miksera me rreptësi të lartë për prodhimin e kafshëve shtëpiake

Prodhimi i ushqimit për kafshët shtëpiake kërkon pajisje të besueshme të përzierjes me qethje të lartë për të përgatitur përzierje homogjene të përbërësve të ndryshëm. Mikserët tejzanor sigurojnë forca me rreze ultrase të lartë që mund të përpunojnë slurries dhe brumë shumë viskoz. Për më tepër, miksera tejzanor përdoren për të prodhuar nano-emulsione të qëndrueshme dhe…

https://www.hielscher.com/high-shear-mixers-for-pet-food-manufacturing.htm
Hielscher UP400St me sonotrode S26d22L2D

Molekula bioaktive të kapsuluara liposomale me ultratinguj

Ultrasonication është e njohur të jetë shumë efikase në përgatitjen e formulimeve liposomale. Formulimet tipike liposome përmbajnë vitaminë C, CBD, kurkumin, quercitin, astaxanthin, peptide dhe përbërës të tjerë bioaktivë të shumëfishtë duke përdorur ultrasonication. Kapsulimi ultrasonik i liposomeve është i thjeshtë, i shpejtë…

https://www.hielscher.com/liposomal-encapsulated-bioactive-molecules-with-ultrasonics.htm
UP400St - a 400W powerful ultrasonic degasser

Nano-pjesët e ngurta-lipide të Famotidinës të Formuluara Ultrasonikisht

Famotidina është një molekulë farmaceutike e zakonshme që përdoret në ilaçet e urthit. Për të kapërcyer tretshmërinë e dobët dhe biodisponibilitetin e dobët që rezulton, famotidina mund të formulohet në nanopartikuj të lipideve të ngurta duke përdorur zërit si teknikë kapsulimi. Nano-grimcat e ngurta lipidike ultrasonike Famotidine…

https://www.hielscher.com/ultrasonically-formulated-famotidine-solid-lipid-nanoparticles.htm
Ultrasonication is a fast and reliable technique to produce superior liposomes, nanoliposomes and nano-structured lipid carriers.

Formulimi tejzanor i transportuesve të narkotikëve të nanostrukturuar

Transportuesit e lipideve të nanostrukturës (QKL) janë një formë e përparuar e sistemeve të shpërndarjes së ilaçeve me madhësi nano që përmbajnë një thelb lipidesh dhe një guaskë të tretshme në ujë. QKL-të kanë një stabilitet të lartë, mbrojnë bio-molekulat aktive kundër degradimit dhe ofrojnë lëshimin e qëndrueshëm të ilaçeve. Ultrasonifikimi është…

https://www.hielscher.com/ultrasonic-formulation-of-nanostructured-lipid-drug-carriers.htm

Kërkoni për më shumë informacion

Nëse nuk e gjetët atë që po kërkoni, ju lutemi na kontaktoni!

Ju lutem vini re tonë Politika e privatësisë.