Nxjerrja tejzanor e vajit të ullirit ekstra të virgjër

 • Nxjerrja dhe keqtrajtimi me ndihmën ultrasonike e bëjnë prodhimin më të efektshëm të vajit të ullirit ekstra të virgjër.
 • Intensifikimi i procesit tejzanor rezulton në rendiment më të lartë të EVOO, cilësi më të lartë ushqyese dhe keqtrajtim më të shkurtër.
 • Sonifikimi rrit përmbajtjen e antioksidantëve dhe polifenolit në vajin e ullirit ekstra të virgjër.

Malaximi i Ndihmuar Ultrasonically

Malaksimi, një hap themelor i procesit mekanik të nxjerrjes së vajit të ullirit, mund të përmirësohet ndjeshëm me anë të sonifikimit. Efikasiteti i malaksacionit varet nga karakteristikat reologjike të pastës së ullirit, si dhe nga parametrat e procesit të malaksacionit, siç janë koha dhe temperatura. Këta faktorë ndikojnë shumë në rendimentin dhe cilësinë e vajit të virgjër të ullirit.
Kur valët e fuqishme të ultrazërit aplikohen në pastën e ullirit, ndodh kavitacioni. Kavitacioni është formimi, rritja dhe shpërthimi i flluskave të gazit gjatë cikleve të presionit të alternuar. Kavitimi tejzanor thyen strukturat qelizore në mënyrë që përbërjet e tretshme të lirohen nga indi i bimës së ullirit dhe transferimi i masës të përmirësohet. Kështu, shkalla e nxjerrjes dhe rendimenti përmirësohet ndjeshëm nga ultrasonikimi. Vajrat nga pastat e ullirit të sonifikuara tregojnë hidhërim më të ulët dhe përmbajtje më të lartë të tokoferoleve, klorofileve dhe karotenoideve, gjithashtu.
Sonication është një teknologji e butë jo-termike e përpunimit të ushqimit që lejon nxjerrjen e vajrave dhe komponimeve aktive (p.sh. antioksidantë, fenolikë, vitamina) nga pasta e ullirit. Procesi i vazhdueshëm inline, ku pasta e ullirit kalon zonën e cavitation ultrazërit, lejon një përpunim shumë uniform. Sonication është shumë e dobishme për temperaturën e procesit: Trajtimi tejzanor jep një nxehtësi të menjëhershme dhe redukton në mënyrë drastike kohën e para-ngrohjes së ullirit, më pas temperatura e procesit mund të mbahet lehtësisht në një temperaturë optimale të procesit (p.sh. 28-30ºC) .

Përfitimet e nxjerrjes së vajit tejzanor:

 • rendimenti më i lartë
 • aromë dhe aromat më aromatike
 • hidhërim më të ulët
 • përmbajtje më të lartë antioksidante
 • jete me te gjate
 • ngjyra jeshile intensive
Malaksimi tejzanor dhe rregullimi i nxjerrjes për prodhimin e vajit ekstra të virgjër të ullirit.

Skema e linjës së nxjerrjes së vajit të ullirit: A. seksioni i pastrimit; B. thërrmues; C. pompë kaviteti; D. makina amerikane; E. seksioni 6-malakser; F. centrifugë horizontale; G. centrifuga vertikale.
(autor dhe e drejta e autorit: M. Servili et al. 2019; nuk synohet asnjë shkelje e të drejtës së autorit.)

Ultrasonically assisted malaxation increases extraction rate and yield of extra virgin olive oil

UIP4000hdT, një procesor tejzanor i fuqishëm 4kW për keqtrajtim dhe nxjerrje të vajit të ullirit të virgjër

Kërkesë informacioni

Nxjerrësi tejzanor UIP4000hT për keqtrajtim të vazhdueshëm dhe nxjerrje të vajit të ullirit ekstra të virgjër. Kjo video tregon procesorin Hielscher Ultrasonics UIPEVO / UIP4000hdT për keqtrajtimin dhe nxjerrjen e vajit të ullirit ekstra të virgjër (EVOO). Malaksimi dhe nxjerrja tejzanor është një teknikë e provuar për të rritur rendimentin e vajit të ullirit ekstra të virgjër, për të përmirësuar cilësinë e EVOO dhe për të përshpejtuar kohën e përpunimit.

Nxjerrësi tejzanor UIP4000hdT për dëmtimin industrial dhe nxjerrjen e vajit të ullirit ekstra të virgjër

Studime kërkimore duke përdorur Hielscher UIP4000hdT u kryen nga Prof. Servili dhe kolegët e tij të Universitetit të Perugisë, Itali. Këto studime tregojnë se:

 • Sistemi i ultrazërit u aplikua në fabrikën industriale VOO prej 2 ton / h.
 • Rritja e lartë e rendimentit të naftës është marrë nga ullinjtë në një indeks të hershëm të maturimit.
 • Ultratinguj ndikojnë pozitivisht në përmbajtjen fenolike të VOO.
 • Ndryshimet e rëndësishme fizike, rritja e nxjerrjes (22.7%), përmbajtja e fenolit të përmirësuar (10.1%) janë vërejtur në US-VOO krahasuar me vajin e kontrollit të nxjerrë me një proces tradicional në një indeks të maturisë së hershme.

Sistemet industriale të nxjerrjes me ultratinguj

Ultrasonic malaxation of extra virgin olive oil with the ultrasonic processor UIP4000hdT installed in an Italian frantoio (olive mill)Hielscher ultrasonics furnizon ekstrakte tejzanor dhe sistemet e përpunimit të ushqimit tejzanor të përshtatur për kërkesat tuaja të procesit. Ne spekulojmë sistemet tona të zërit në specifikimet e konsumatorit, si kapaciteti / xhiroja, ullinjtë (lënda e parë), lloji i naftës dhe cilësia, hapësira dhe retrofitting në rrjedhat ekzistuese të prodhimit. Duke e pompuar pasta e ullirit përmes një reaktori ultrasonik, valët tejzanor aplikohen në mënyrë të njëtrajtshme përmes pastave të ullirit në mënyrë që të arrihet një cilësi shumë homogjene e produktit.
Një nga avantazhet kryesore të sistemeve të sonifikimit të Hielscher është kontrolli i plotë mbi të gjithë parametrat e procesit. Intensiteti i zërit, temperatura dhe presioni mund të kontrollohen plotësisht në mënyrë që procesi i sonifikimit të mund të optimizohet në mënyrë të përkryer në lidhje me prodhimin dhe standardet e cilësisë.
Shkalla industriale e sistemeve tona tejzanor lejon për 24/7 operacion dhe përpunimin e hazzle pa.

Ekstraktimi tejzanor është provuar për të rritur rendimentin dhe cilësinë e vajit të ullirit të virgjër.

Sonication përmirëson nxjerrjen dhe pakësimin e vajit të ullirit të virgjër.

Avantazhet e sistemeve të nxjerrjes tejzanor nga Hielscher:

 • kontroll të plotë të procesit
 • i adaptueshëm ndaj kërkesave të klientit
 • Operacion i sigurt
 • mbledhje e lehtë & pastrim
 • Fuqia & grade industriale (24/7)
 • shpenzime të ulëta, pothuajse të neglizhueshme të mirëmbajtjes
 • kërkesat e hapësirës së vogël
 • lehtësim i lehtë

Vaj ulliri i pasuruar me nutricion

Aplikimi i valëve ultratinguj gjatë hapit të maceracionit / malaximit mundëson përmirësimin e vlerës ushqyese të vajit të ullirit duke e pasuruar atë në komponimet fenolike dhe vitaminat nga gjethet e ullirit. Duke nxjerrë komponimet fenolike të tilla si α-tokoferol dhe oleuropein nga gjethet e ullirit dhe duke i shtuar ato në vajin e ullirit, cilësia ushqyese e vajit të ullirit mund të rritet.

Vaj ulliri i aromatizuar

Për të mbushur vajin e ullirit mund të përdoren herbs dhe erëza të tilla si basil, urtë, rozmarinë, hudhra, lëvozhgë limoni, speca, xhenxhefil, sprigs rozmarinë etj. Efektet intensive të nxjerrjes së sonikimit ndihmojnë në lirimin e shijes së substancës bimore / erëz shumë më të plotë dhe më të shpejtë. Kliko këtu për të lexuar më shumë rreth ekstraktimit tejzanor!

Sistemet tona tejzanor janë shumë të shkathët dhe mund të përdoren në disa faza të procesit të procesit tuaj. Nëse dëshironi të përpunoni më tej vajin tuaj të ullirit, ju mund të përdorni sistemin tuaj ultrasonik për të krijuar emulsira madhështore, p.sh. për të prodhuar vinagrettes, dressings ose salcat e vajit të ullirit.

Pyesni për më shumë informacion

Ju lutemi përdorni formularin e mëposhtëm, nëse dëshironi të kërkoni informacione shtesë rreth homogjenizimit tejzanor. Ne do të jemi të lumtur t'ju ofrojmë një sistem tejzanor që plotëson kërkesat tuaja.

Ju lutem vini re tonë Politika e privatësisë.


UIP4000hdT - Sistemi ultrasonik i fuqishëm 4 kilovat për nxjerrjen dhe keqësimin e vajit të ullirit ekstra të virgjër

UIP4000hdT – një ultrasonicator i fuqishëm 4kW për përpunimin inline të vajit të ullirit ekstra të virgjër

Letërsi / ReferencatMë shumë rreth Olive të Ullirit

Vaj ulliri përbëhet kryesisht nga triacilglicerola dhe ka sasi të vogla të acideve yndyrore të lira (FFAs), glicerinë, fosfatide, pigmente, përbërës flavor, sterol, si dhe grimcat mikroskopike të frutave të ullirit. Acidi Oleik është një acid yndyror omega-9 monounsaturated që është me 55 deri 83% acidet yndyrore më dominante të vajit të ullirit. Nëse vaji i ullirit është bërë nga frutat e ullirit me cilësi të ulët ose nuk është nxjerrë me kujdes, triacilglicerolët dekompozohen për shkak të hidrolizës / lipolizës. Nga reaksioni hydrolytic / lipolytic, triacylglycerols nutritionally të lartë të keq kthehet në acide yndyrore të lira. Aciditeti yndyror i lirë është matja më e rëndësishme e cilësisë së vajit të ullirit.
Përmbajtja e lartë e acideve yndyrore monounsaturated dhe antioksidantë në vaj ulliri me cilësi të lartë (ekstra) mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Për më tepër, efektet e saj anti-inflamatore mund të ndikojnë pozitivisht në sëmundje të tilla si diabeti, hipertensioni, artriti dhe astma.

Vlera ushqyese e vajit të ullirit (për 100g / 3.5 oz / 103mL)

 • Energjia 3,701 kJ (885 kcal)
 • Karbohidrat 0 g
 • Fat 100 g
 • i ngopur 14 g
 • monounsaturated 73 g
 • polyunsaturated 11 g
 • omega-3 yndyra 0.8 g
 • omega-6 yndyrë 9.8 g
 • proteina 0 g
 • vitaminë E 14 mg
 • vitamina K 62 μg

Përveç vlerës së saj ushqyese, vaji i ullirit është një përbërës shumë i vlefshëm për kujdesin e lëkurës dhe produktet kozmetike. Për shkak të emollientëve të saj të pasur, vaji i ullirit është një aditiv popullor hidratues në lëngjet dhe kremrat e lëkurës, pastrim trupash exfoliating dhe maskat e flokëve. Homogenizuesit tejzanor përdoren shpesh në procesin e formulimit dhe përzjerjes së kujdesit të lëkurës dhe produkteve kozmetike. Forcat qethëse tejzanor krijojnë emulsione dhe dispersione me madhësi të gjërë. Kapsula tejzanor formon liposome si zgarë për përbërësit aktivë. Kliko këtu për të mësuar më shumë rreth përdorimit të mikserit tejzanor të Hielscher në kujdesin e lëkurës dhe industrinë kozmetike!