Mixology: Homogenizues tejzanor për baret e koktejave

Në ditët e sotme, baret e sofistikuara punojnë me mjete shumë inovative për të krijuar kokteje dhe pije unike. Të frymëzuar nga kuzhina molekulare, banakierët përdorin homogjenizues tejzanor për të futur pije, për të përzier emulsione dhe për të vjetëruar verën ose pijet alkoolike. Hielscher UP200Ht është sonikatori më i popullarizuar pasi ky mikser me ultratinguj krijon përvoja unike shije ndërsa është i dobishëm, i lehtë për t'u përdorur dhe ngjall admirim te mysafirët e barit.

Përzierja dhe mbushja e pijeve me valë tejzanor

Kuzhina dhe bare moderne shpesh janë të pajisura me mjete spektakolare, të cilat kanë rrënjët e tyre në laborator ose në farmaci. Chefs dhe bartenders përdorin avullues rrotullues, dhoma vakumi, dhe pajisje sous-vide. Homogjenizuesit tejzanor shpejt gjetën rrugën e tyre në kuzhina dhe bare, gjithashtu. Valët me ultratinguj lejojnë nxjerrjen dhe futjen e pijeve me shije të reja, për të ushqyer pije alkoolike dhe verë dhe për të emulsifikuar përzierjet e vajit / ujit brenda sekondave. Kjo teknikë e shpejtë e infuzionit hap një fushë të re për të krijuar përvoja të reja shije dhe kombinime shije. Veçanërisht përdoren botanikët, të tilla si herbs, erëza dhe druri.
Me një mikser tejzanor siç është sonicatori UP200Ht, për shembull, një uiski mund të mbushet me patate të skuqura dushku dhe në këtë mënyrë të kthehet në një uiski me një profil shije sikur të ishte vjetëruar në fuçi për disa vite.
 

Shikoni sesi Salvatore Scarmadella - Barmeni më i mirë i Italisë 2019 dhe fitues i shumë çmimeve - përdor aparatin e tij të zërit Hielscher UP200St për të mbushur me botanikë shpirtra si Tanqueray N.10. Përjetoni të ardhmen e miksologjisë: Shikoni ndërsa valët e ultrazërit lëshojnë shije të gjalla në xhin, duke injektuar lëndë botanike për të krijuar me efikasitet një përvojë të re shije. Ngritni lojën tuaj të koktejit me nxjerrje më të shpejtë, shije më të freskëta dhe mundësi të pafundme.

Salvatore Scarmadella fut infuzionin e xhinit duke përdorur aparatin e tij sonik UP200St

Miniatura e videos

 

UP200Ht është mikser i preferuar tejzanor i bartenderit.

UP200Ht për mixology

Kërkesë informacioni

 

 

Pije dhe kokteje tejzanor: Receta

Tejzanor New Orleans Gin Fizz

përbërësit:
60ml (2 fl oz) Gin
5ml (0.1fl oz) ujë lule portokalli
15ml (0.5fl oz) lëng limoni fllad shtrydhur
15ml (0.5fl oz) lëng gëlqere të shtrydhur fllad
20ml (0.7 fl oz) shurup sheqeri
1 vanilje pod
1 bardhë veze
25ml (0.8fl oz) krem i dyfishtë
Ujë me gaz

Metoda:

 1. Shto gin dhe podu vanilje në një gotë.
 2. Shtrydhni predhat e vaniljes përafërsisht me një copëz.
 3. Thithni me sonik në xhin kutinë e vaniljes për përafërsisht. 70-90 sek.
 4. Shtrëngoni gin për të hequr pod vanilje.
 5. Shtoni xhin sonicated, ujë të lulëzuar portokalli, vezë të bardhë, lëng limoni, lëng limoni, dhe krem të dyfishtë në një shaker.
 6. Shkundni fuqishëm për 25 sekonda.
 7. Shto akull dhe shkundni për 30 sekonda më shumë.
 8. Përzierje e tendosura në një xhami prej 8 syresh.
 9. Ngadalë derdh ujë sode poshtë në buzë brenda të shaker për të liruar mbetur pezull.
 10. Butësisht lehtësoni përzierjen e ujit të sodës / pishit me pije dhe shërbejeni.

Tejzanor Smash Basil

përbërësit:
50ml (1.6 fl oz) Gin Hendrick
6-8 lë bozhure
25ml (0.8fl oz) lëng limoni të freskët
Shurup sheqeri 15ml (0.5fl oz)

Metoda:

 1. Vendoseni xhinin dhe limonin në një gotë dhe përzieni së shpejti.
 2. Shto xhin dhe sonikate për përafërsisht. 60-90 sek.
 3. Plotësoni përzierjen me sonicated në një shaker koktej me akull.
 4. Shtojini shurupit të sheqerit dhe shkundni fuqishëm.
 5. Llokoçin e dyfishtë mbi akull në një gotë rock dhe garniturë me gjethet e bazileve.

Aperitif: Tejzanor Negroni

përbërësit:
25ml (0.8 fl. Oz) Gin
25ml (0.8 fl oz) Campari (ose Aperol nëse preferoni një profil me aromë të butë)
12.5ml (0.4 fl. Oz) Martini Rosso
12.5ml (0,4 fl. Oz) Vermouth i errët

Metoda:

 1. Shtoni të gjithë përbërësit në një gotë.
 2. Përzierje me UP200Ht për rreth. 4 min.
 3. Ndërtoni pije në xhamin e rrokut mbi akull.
 4. Garnizoni me një lëvozhgë portokalli.

Lexoni këtu më shumë rreth infuzionit tejzanor të shpirtrave dhe liquors dhe për larjen tejzanor yndyrë të alkoolit!

Mikser tejzanor

Si i dobishëm, i fuqishëm ultrasonicator, UP200Ht është ideale për të

 • futni alkoolin
 • shpirtrat e pjekur
 • vera e moshës & uiski
 • modifiko tekstet
 • tinktura shije

 
 

Në këtë videoklip, ne bëjmë një udhëtim në Bar Fritz'n dhe ju tregojmë se si ata përdorin sonikatorin UP100H për të prodhuar pije alkoolike të aromatizuara, si pijet e tyre të njohura, një tekilë e mbushur me verbenë.

Tequila Verbena - Ultrasonic Infusion @ Die Bar Fritz'n (Hielscher UP100H Sonicator)

Miniatura e videos

 
Për frymëzim të mëtejshëm, mësoni se si “BarFritz'n” ekipi përdor një sonikator Hielscher për të mbushur tequila bianco me verbena – duke krijuar një tequila me shije!
 
Sonicator UP200Ht është një mikser koktej tejzanor, i cili është fleksibël dhe i lehtë për t'u përdorur. Ai u mundëson banakierëve ambicioz dhe miksologëve ekspertë të krijojnë aromë unike, infuzione me shije intensive dhe emulsione dhe përzierje të shkëlqyera brenda sekondave.

UP200Ht - Homogjenizues tejzanor për përgatitjen e koktejeve dhe pijeve alkoolike

Homogjenizues tejzanor UP200Ht për miksologjinë dhe maturimin e plakjes së shpirtrave

Në këtë video, demonstrohet ekstraktimi tejzanor nga HOPS (humulus lupulus). Me ultrasonicator UP200Ht kariofileni dhe komponimet e tjera nxirren.

Nxjerrja tejzanor e HOPS me UP200Ht me sondë S2614

Miniatura e videos

Na kontaktoni! / Pyet Na!

Pyesni për më shumë informacion

Ju lutemi përdorni formularin e mëposhtëm për të kërkuar informacion shtesë në lidhje me miksera tejzanor, aplikimet e koktejve dhe pijeve, si dhe çmimet. Ne do të jemi të lumtur të diskutojmë me ju aplikimin tuaj të miksologjisë dhe t'ju ofrojmë një mikser tejzanor që plotëson kërkesat tuaja!

Ju lutem vini re tonë Politika e privatësisë.Fakte të vlefshme

Rreth Ultrasonic Mixing

Përzierja tejzanor dhe nxjerrja bazohet në bashkimin e valëve tejzanor në një lëng. Cavitation tejzanor thyen strukturat qelizore në mënyrë që komponentët e mbyllur të lëshohen në lëngun përreth. Kjo është arsyeja pse përzierja tejzanor dhe nxjerrja është shumë efektive në futjen e pijeve alkoolike. Për shembull, kur sonicating lule livando në vodka, forcat tejzanor thyejnë muret qelizore të lulëzimit livando dhe molekulat aromatike dhe vajra esenciale nga brenda e qelizës janë lëshuar në vodka. Pas lodhjes së luleve të livandës nga alkooli, vodka mbetet si një pije alkolike e përzier intensivisht me livando.

Mixologji molekulare

Mixologjia molekulare është procesi i krijimit të koktejeve duke përdorur pajisjet dhe teknikat e gastronomisë molekulare. Këto mjete dhe teknika mundësojnë krijimin e intensiteteve më të mëdha dhe varieteteve të reja të aromës, kombinimeve unike të shijeve dhe / ose një pamje të reja të koktejeve. Metodat e përdorura shpesh nga mixologists krijuese përfshijnë sferifier, pezullimin, infuzion dhe emulsification. Sidomos për dy të fundit dy ultrasonication është një teknikë, e cila mundëson për shije spektakolare.

Homogjenizuesi tejzanor UP200Ht i montuar në një stendë përdoret për përgatitjen e pijeve alkoolike dhe koktejeve (miksologji).

Përzierësi tejzanor UP200Ht është i njohur në baret e koktejve për përgatitjen e pijeve të injektuara dhe pijeve alkoolike.

Ne do të jemi të lumtur të diskutojmë procesin tuaj.

Le të kontaktojmë.