Si të shpëtoheni në mënyrë ultrasonically Fat-Wash

 • Një frymë e larë me yndyrë është një pije alkoolike e mbushur me vaj ose yndyrë.
 • Valët ultratinguj me fuqi të lartë prodhojnë emulsione shumë të imta dhe rrit transferimin e masës midis dy fazave.
 • Larja e yndyrës me ultratinguj, mbush shpirtin me profilin e shijes së vajit dhe merr një shije të re unike.

Tejzanor Fat-lahen

Alkooli mund të shpërndajë përkatësisht shijet e tretshme në vaj dhe në ujë. Në alkoolin e larë me yndyrë, vaji ose yndyra përdoret si përbërës që jep aromë. Në vajrat, p.sh. vaji i susamit, dhe yndyrat, p.sh. yndyra e rosës, shumica e përbërjeve aromatike janë të tretshme në yndyrë. Teknika e larjes me yndyrë, mbush shpirtin me përbërësit e aromës së vajit.
Ultratingulli krijon pika shumë të vogla dhe në këtë mënyrë emulsione të imta. Për shkak të pikave me madhësi mikron dhe nano, transferimi i masës midis alkoolit dhe vajit përmirësohet ndjeshëm. Një transferim më i lartë i masës transferon më shumë përbërës shije në alkool. Shpirtrat marrin aromën yndyrore, por jo yndyrshmërinë e saj.

përbërësit:

120 g / 4 oz yndyrë me shije intensive, ose 240 g / 8 oz (ose 6 fl oz.) yndyrna / vaj më pak intensive
750 ml (25 ml oz.) alkool (p.sh. vodka, xhin, rum)

Tejzanor Fat-Lavatrice – Hap pas hapi:

 1. Hidhni yndyrën e lëngshme, si vaj ulliri, vaj kokosi ose yndyrë proshutë në një gotë!
 2. Shtoni alkoolin dhe sonikoni përzierjen për të prodhuar një emulsion shumë të mirë!
 3. Mbushni përzierjen e lëngshme në një kavanoz qelqi dhe lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës për rreth 5 minuta, në mënyrë që shijet të mbushin alkoolin!
 4. Vendoseni kavanozin në frigorifer gjatë natës!
 5. Të nesërmen, dhjami është ngurtësuar në majë të shpirtit.
 6. Përdorni një thikë për të bërë një vrimë përmes yndyrës së ngjizur! Kullojeni pijen e larë me yndyrë përmes një napë!
 7. Kullojeni për herë të dytë përmes një filtri kafeje për të hequr grimcat e mbetura yndyrore!

Kombinimet e mira për alkoolet e larë me yndyrë janë:

 • rum dhe vaj kokosit
 • vodka dhe vaj zhardhok
 • burbon dhe yndyrna e shkrirë e tymosur
 • Vodka ose xhin dhe vaj ulliri
 • Vodka ose vaj mezkal dhe avokado
 • gin dhe vaj susam
 • gin dhe qumësht
 • tequila dhe kokrra të ngopura
 • skote dhe gjalpë kafe
 • calvados dhe duck foie gras yndyrë
UP200Ht është mikser i preferuar tejzanor i bartenderit.

UP200Ht homogjenizues tejzanor për miksologji

Kërkesë informacioni

Pajisje tejzanor për Mixology

Hielscher Ultrasonics ofron modele të ndryshme të pajisjeve kompakte ultrasonike për përdorim në bare dhe restorante. Pajisja jonë e dorës UP200Ht (200W) me kontroll dixhital dhe ekran me prekje me ngjyra është aparati ultrasonik më i popullarizuar për banakierët dhe miksologët. UP200Ht është një pajisje kompakte me peshë të lehtë, që jep deri në 200 vat. Me fuqinë e tij të lartë të besueshme dhe të vazhdueshme, UP200Ht furnizon energjinë e nevojshme për të formuar emulsione të imta dhe nanoemulsione. Emulsione të tilla me madhësi të imët janë thelbësore për nxjerrjen e përbërësve të shijes dhe për të injektuar shpirtrat. Dizajni unik e bën UP200Ht tërheqës në çdo bar. I bën përshtypje banakierëve dhe klientëve me rezultate vizuale dhe shijuese.

Na kontaktoni! / Pyet Na!

Pyesni për më shumë informacion

Ju lutemi përdorni formularin e mëposhtëm, nëse dëshironi të kërkoni informacione shtesë rreth homogjenizimit tejzanor. Ne do të jemi të lumtur t'ju ofrojmë një sistem tejzanor që plotëson kërkesat tuaja.

Ju lutem vini re tonë Politika e privatësisë.Fakte të vlefshme

Kokteje të lahen me yndyrë

Benton's Old Fashioned është ndoshta pija më e famshme duke përfshirë burbonin e injektuar me yndyrë proshutë si një përbërës kryesor. Paraqitja e parë e bëri Benton's Old Fashioned në Nju Jork, ku u krijua në 2008 nga Don Lee në PDT (Please Don't Tell). PDT është një nga baret më të shquara të Manhatanit.

përbërësit:

 • 2 oz proshutë yndyrë-larë Bourbon
 • 1/4 oz shurup panje të gradës B
 • 1 rrotullim Lëvozhgë portokalli
 • 2 dash Bitters, Angostura

Me përbërësit e duhur në dorë, një Benton's Old Fashioned përgatitet shpejt. Përbërësit trazohen në një gotë për përzierje. Përzierja më pas kullohet dhe derdhet mbi një kub të madh akulli në një gotë të ulët. Zbukuroni me një kthesë portokalli!

Kokteje të tjera të njohura, të cilat përmbajnë pije të lara me yndyrë si përbërësin e tyre thelbësor, janë Negroni i kokosit (duke përdorur pisco të larë me yndyrë kokosi), Duck Hunt (me burbon të larë me yndyrë rosë), Iberico-Bourbon (me burbon të larë me yndyrë derri) , Buck-Butter (me bourbon të larë me gjalpë arrëmyshk), ose Polynesian Pearl Diver (me skocez të larë me gjalpë).

UP200Ht - Homogjenizues tejzanor për larjen e yndyrave të shpirtrave

UP200Ht – Homogjenizues tejzanor për larjen e yndyrave të shpirtrave

Ne do të jemi të lumtur të diskutojmë procesin tuaj.

Le të kontaktojmë.