Macerimi dhe Aromatizimi nga Sonication

Aromatizimi tejzanor dhe aromatizimi i vajrave të ngrënshëm bazohet në ekstraktimin tejzanor të komponimeve të aromës nga botanikët, si barishte, erëza, fruta etj. Sonication është një metodë intensifikuese e procesit, e cila lëshon përbërësit bioaktivë në vaj. Si një metodë e përpunimit jo termik, ultrasonics është e paracaktuar për përgatitjen e botanikëve dhe vajrave të ndjeshëm ndaj nxehtësisë.

Vajrat Ushqimore me aromë

Vajrat ushqimore të aromatizuara ose me aromë përcaktohen si vajra të mbushura me perime, barishte, erëza ose fruta, në mënyrë që të përmirësojnë aromën dhe karakteristikat e tij shqisore. Përveç përmirësimit të karakteristikave shqisore, vaji i ngrënshëm përmirësohet nga fitokimikatet që promovojnë shëndetin, të cilat janë të pranishme në botanikë të tillë si barishte dhe erëza. Polyphenols, flavonoids, terpenes, anthocyanins, komponimet aromatike, dhe polysaccharides janë të njohura për kontributin e tyre në shëndetin dhe mirëqenien. Vajërat si vaji i ullirit, vaji i avokados, vaji i farës së lulediellit, vaji i rapese / canola dhe vajra të tjerë perimesh ose farërash janë një bartës i jashtëzakonshëm për komponimet bioaktive dhe aromat.

Maceration tejzanor dhe aromatizim

Infuzion tejzanor i vajrave të ngrënshëm çliron fito-kimikatet dhe komponimet e aromës nga botanikët si erëzat, barishtet, perimet ose frutat dhe i përzien ato në mënyrë të barabartë në vaj. Për shkak të efekteve të kavitacionit tejzanor, përbërësit bioaktiv shpërndahen në mënyrë homogjene në matricën e vajit, e cila rrit shkallën e përthithjes dhe bio-disponueshmërinë e komponimeve nxitëse të shëndetit në trupin e njeriut në mënyrë të konsiderueshme pasi vaji solubilizon përbërësin bioaktiv lipofilik.

 

Në këtë prezantim ju njohim me prodhimin e ekstrakteve botanike. Ne shpjegojmë sfidat e prodhimit të ekstrakteve botanike me cilësi të lartë dhe se si një sonikator mund t'ju ndihmojë për të kapërcyer këto sfida. Ky prezantim do t'ju tregojë se si funksionon nxjerrja me ultratinguj. Do të mësoni se cilat përfitime mund të prisni nga përdorimi i një aparati sonikë për nxjerrjen dhe si mund të zbatoni një ekstraktues tejzanor në prodhimin tuaj të ekstraktit.

Nxjerrja botanike me ultratinguj - Si të përdorni sonikatorët për të nxjerrë komponimet botanike

Miniatura e videos

 

Macerimi tejzanor

Procesi i macerimit ultrasonik dhe aromatizues për infuzion bimor të vajitMaceracioni është teknikë me të cilën esencat bimorë delikate ose shumë të paqëndrueshme lëshohen nga materiali bimor në a “të ftohtë”, procesi jo-termik. Maceracioni mund të përshkruhet si një lloj infuzioni i ftohtë. Meqenëse gjatë makerimit nuk aplikohet nxehtësi, makeracioni është zakonisht një proces i ngadaltë, që kërkon kohë. Për të përgatitur një makate, materiali bimor (p.sh. erëza tokësore ose barishte të grirë) pezullohet në një lëng (të ashtuquajtur tretës) dhe lihet të ulet ose të injektohet për një periudhë relativisht të gjatë kohore, e cila mund të shkojë nga disa javë deri në disa muaj . Kohëzgjatja e procesit të makeracionit lidhet me intensitetin e aromës.
Ultrasonication intensifikon ndjeshëm hapin e maceracionit duke aplikuar mikromaksimin intensiv dhe turbullirat në përzierjen e makeracionit. Sonication mund të përshpejtojë maceration tradicionale, e cila zgjat javë ose muaj, në mënyrë drastike – duke arritur të njëjtat rezultate të infuzionit të aromës brenda disa minutash. Si një metodë jo termike, mekanike, macerimi tejzanor rrit transferimin në masë dhe ruan përbërjet bioaktive të nxehtësisë, siç janë volatilët, polifenolet dhe fitokimikatet e tjera. Kjo e bën macerimin tejzanor një teknikë unike për një prodhim të shpejtë dhe efektiv të makerateve me cilësi të lartë.
Një avantazh tjetër i makeracionit tejzanor është përdorimi i materialit të freskët bimor. Në macerimin tradicional, materiali i freskët mund të përdoret, por është i prirur ndaj prishjes së mikrobit, pasi materiali botanik duhet të mbetet për periudha shumë të gjata në vaj. Macerimi tejzanor është një proces i shpejtë prej disa minutash, që do të thotë se nuk ka një periudhë të gjatë për rritjen e mikrobit. Për më tepër, kavilizimi ultrasonik është i mirënjohur që prish dhe inaktivon qelizat mikrobike dhe kontribuon në këtë mënyrë në stabilitetin e makates.

Vajrat me aromë ultrasonike siç është vaji i ullirit ekstra i virgjër ose vaji i lulediellit u është treguar një stabilitet më i lartë pasi antioksidantët e shtuar nga bimët zvogëlojnë oksidimin parësor të acideve yndyrore të vajit. Oregano, trumzë, spec djegës i nxehtë, hudhër, dafinë, borzilok, gjethe ulliri, urtë, livando, rozmarinë, menthe, limon, portokall si dhe fruta të tjera, gjethet, lulet, rrënjët, farat dhe lëvorja janë të pasura me vajra esencialë, polifenole , flavonoidet dhe komponimet e tjera bioaktive. Makerizimi dhe aromatizimi ultrasonik është një metodë efektive, e shpejtë dhe e sigurt për të përmirësuar vajrat e ngrënshëm, duke u dhënë atyre një përmbajtje më të lartë antioksiduese dhe polifenol, përmirësim të stabilitetit të oksidimit dhe një profil të pasur me aromë.

Avantazhet e aromatizimit tejzanor:

  • Nxjerrja e plotë e aromës
  • proces të shpejtë
  • Proces jo-termik, i butë
  • pa tretes

Vajrat aromatizues dhe aromatizues të ushqimit me anë të makerimit tejzanor është një proces i fuqishëm dhe i shpejtë për të azhurnuar vajrat dhe për të prodhuar të ashtuquajturat "vajra gustatorë". Me një gamë më të gjerë aromash, aromatizimi tejzanor shton vlerë të mëtejshme në produktet e naftës.

Sistem ekstrakti tejzanor UIP4000hdT

Procesori ekstraktues tejzanor UIP4000hdT për macerimin dhe aromatizimin e vajrave të ngrënshëm

Kërkesë informacioni

Ultrasonicators industriale për përpunimin e vajit vegjetal

Procesorët tejzanor me fuqi të lartë tashmë përdoren gjerësisht në industrinë ushqimore për të nxjerrë aromat dhe komponimet bioaktive, për të emulsifikuar vajrat me lëngje me bazë uji ose për të homogjenizuar materiale të ndryshme. Për vajrat ushqimore me aromë, ekstraktimi i ndihmuar nga ultratinguj lejon prodhimin e vajrave me cilësi të lartë me një profil aromë të plotë dhe të plotë. Në të njëjtën kohë, maceracioni tejzanor dhe aromatizimi bindet si një metodë e shpejtë, e përshtatshme, e sigurt dhe me kosto efektive.
Për macerimin me ndihmë ultrasonike, nxjerrjen e aromës dhe aromatizimin mund të përdoren erëza të tëra (dmth gjethe, lule, fara, leh etj.), Erëza tokësore (dmth pluhur), vajra esencialë ose oleoresin.
Ultrasasonics Hielscher prodhon përpunues tejzanor me performancë të lartë nga laboratori dhe pankina në shkallë të plotë-industriale me kapacitetin përpunues të disa tonëve në orë.
Tabela më poshtë ju jep një tregues të kapacitetit të përafërt të përpunimit të ultrasonicators tonë:

Vëllimi i Serisë Shkalla e rrjedhjes Devices rekomanduara
1 deri 500mL 10 deri 200mL / min UP100H
10 deri në 2000 ml 20 deri 400mL / min UP200Ht, UP400St
0.1 deri në 20L 0.2 deri në 4L / min UIP2000hdT
10 deri në 100L 2 deri në 10L / min UIP4000hdT
na 10 deri në 100L / min UIP16000
na më e madhe grup i UIP16000

Na kontaktoni! / Pyet Na!

Pyesni për më shumë informacion

Ju lutemi përdorni formularin e mëposhtëm, nëse dëshironi të kërkoni informacione shtesë rreth homogjenizimit tejzanor. Ne do të jemi të lumtur t'ju ofrojmë një sistem tejzanor që plotëson kërkesat tuaja.

Ju lutem vini re tonë Politika e privatësisë.


Pajisjet tejzanor Hielscher përmirësojnë cilësinë dhe sasinë e vajit të ullirit ekstra të virgjër që nxirret.

Ultrasonikë për prodhimin e vajit të ullirit ekstra të virgjër

Miniatura e videos

Letërsi / ReferencatFakte të vlefshme

Farë është Maceration?

Procesi tradicional i macerimit, me anë të të cilit vajrat si vaji i ullirit ose luledielli injektohen me përbërjet aromatike dhe vajrat thelbësorë të botanikëve (p.sh. erëza, barishte, fruta etj.), Është një proces infuzion, i cili funksionon duke njomur materialin bimor në vaj. Ky është një proces shumë i ngadaltë, i cili zgjat nga disa javë deri në disa muaj, pasi që transferimi masiv midis solideve botanike dhe vajit është i ngadaltë. Një faktor tjetër, i cili është përgjegjës për ngadalësinë e makerimit tradicional, është temperatura gjatë macerimit. Si një infuzion i ftohtë, pezullimi i botanikut dhe vajit mbahet në temperaturën e dhomës në mënyrë që të parandalohen komponimet e ndjeshme të paqëndrueshme, oleoresinet dhe vajrat thelbësorë nga degradimi termik. Këta faktorë ngadalësojnë procesin dhe e bëjnë atë shumë kohë.
Procesi i maceracionit mund të përdoret për të injektuar vajra të ngrënshëm, si dhe vajra dhe tinktura për lëkurën e lëkurës, tretësirat medicinale dhe pijet alkoolike. Bimët e zakonshme dhe erëzat që përdoren për macerimin e vajrave dhe tinkturave përfshijnë nenexhikun, borzilokun, chilis, rozmarinë, trumzën, vaniljen, kanellën, livandën, plakun e lulediellit, calendula, Wort e Shën Gjonit, buckthorn e detit dhe shumë të tjerë.
Vajrat e zakonshëm për makerim janë vaji i ullirit, farës së lulediellit, arrës së kokosit, jojoba, rapës, farave të lirit ose kërpit. Për të përgatitur tinkturat ose pijet alkoolike, alkooli përdoret si i lëngshëm.

Vajrat ushqimor

Vajrat ushqimor janë vajra vegjetalë të nxjerrë nga bimët. Këto vajra janë trigliceride dhe përdoren në ushqim, si në gatim ashtu edhe si suplemente. Për shembull, vaji i ullirit përdoret si vaj gatimi, kondimenti dhe si shtesë dietike pasi është i pasur me acide yndyrore omega 9. Përveç përdorimit të tij si ushqim, vaji i ullirit përdoret gjithashtu si produkt kozmetik për kujdesin e lëkurës dhe flokëve.
Vajrat ushqimor mund të nxirren nga frutat (p.sh. ullinj, avokado, jojoba), arra (p.sh. arre, makadamia, bajame), fara (p.sh. kanola, luledielli, liri, kërpi, argan) ose nga agrumet (p.sh. limon, bergamotte, grejpfrut, etj.) të cilat janë vajra esencialë).
Një numër i madh i burimeve të ndryshme të substancave aktive biologjike natyrore, të njohura gjithashtu si funksionale, mund të përdoren potencialisht për të pasuruar vajra të ngrënshëm siç është vaji i ullirit ekstra i virgjër.

phytochemicals

Fitokimikatet janë kimikate jo-ushqyese në bimë që mbrojnë ose parandalojnë bimën kundër sëmundjeve ose rrënojave. Kur ushqimi i pasur me fitokimik konsumohet si pjesë e një diete të shëndetshme, këto komponime bimore kanë shumë efekte pozitive në trup duke vepruar si antioksidantë, stimulues të hormoneve, stimulim enzimatik dhe duke treguar veti antibakteriale.
Lloje të ndryshme të bimëve dhe pjesëve të bimëve mund të jenë të pasura me fitokemikale, të tilla si perime (psh brokoli, hudhra, kopër), frutat (manaferrat, rrushi, portokalli), arrat dhe farat (p.sh. bajamet, farat e lirit, lajthitë, makadamia, specat, arrat ), bimë medicinale (p.sh. ekinacea, gingko, periwinkle, valerian), barishte (p.sh. murriz, hops, jamball, rooibos, skizandra), kokrra (tërshëra, quinoa, elb) dhe bishtajore (p.sh. soje, mashtrime, qiqra).
Fitokimikatet mund të dallohen në alkaloide, anthocyanins, carotenoids, coumestans, flavonoids, acide hidroksikinnamike, izoflavones, lignans, monophenols, monoterpenes, organosulfides, acide fenolike, phytosterols, saponins, stylbenes, triterpenofenet, dhe triterpenofilet

Vajrat esenciale

Një vaj esencial është një lëng i përqendruar hidrofobik që përmban komponime kimike të paqëndrueshme nga botanikët. Vajrat esencialë njihen gjithashtu si vajra të paqëndrueshëm, vajra eterikë, aetherolea. Vajrat thelbësorë shpesh quhen si vaji i bimës që nxirret, si vaji i trëndafilit, vajrat e teatrit ose vaji i bergamotës. Vajrat esencialë quhen “thelbësor” sepse ato përmbajnë “thelbi i” aromën e bimës. Kur përdoret për vajrat thelbësorë, termi “thelbësor” nuk do të thotë që vaji është një compoud i domosdoshëm, pasi me termat aminoacid thelbësor ose acid thelbësor yndyror, të cilat quhen ashtu siç quhen sepse kërkohen ushqyesisht nga një organizëm i caktuar i gjallë. Vajrat thelbësorë prodhohen nga distilimi, hidrodistilimi, nxjerrja e tretësit ose shtypja. Përpunimi tejzanor shpesh përdoret për të intensifikuar dhe përshpejtuar shkallën e nxjerrjes dhe për të rritur rendimentin thelbësor të vajit.
Lexoni më shumë rreth hidrodistilimit tejzanor të vajrave thelbësorë!

Oleoresins

Oleoresins janë një kombinim natyral i naftës dhe rrëshirës në bimë. Duke qenë një substancë shumë e përqendruar, oleoresins janë ekstrakte gjysëm të ngurta të përbëra nga një rrëshirë në zgjidhje në një vaj esencial dhe / ose yndyror (trigliceride).
Në ndryshim nga vajrat esencialë, oleoresinat janë të bollshëm në përbërës më të rëndë, më pak të paqëndrueshëm dhe lipofilikë, siç janë rrëshirat, dylli, yndyrnat dhe vajrat yndyrorë.
Oleoresins mund të përgatitet nga erëza, të tilla si borzilok, kapsicum, kardamom, farë selino, lëvore kanelle, syth karafili, kopër, balsam bredhi, xhenxhefil, jambu, labdanum, maskë, marjoram, arrëmyshk, majdanoz, piper (e zezë / e bardhë), pimenta (allspice), rozmarinë, urtë, këndshëm, trumzë, shafran i Indisë, vanilje, gjethe gjiri të Indisë Perëndimore. Tretësirat e përdorur janë jonik dhe mund të jenë ose polarë (d.m.th. alkoole) ose jopolarë (d.m.th. hidrokarbure, dioksid karboni). Metoda e nxjerrjes tejzanor është e pajtueshme me ata tretës dhe përshpejton shkallën dhe nxjerrjen e ekstraktimit.
Të dy, vajrat thelbësorë dhe oleoresins janë substanca të shkëlqyera natyrore, të cilat mund të shtohen si përbërës me aromë të përqendruar në ushqime dhe pije të ndryshme. Vajrat esencialë dhe oleoresins izolohen nga bimët përmes nxjerrjes (p.sh. nxjerrja me ndihmë ultrasonike) dhe distilimit pasues. Bimët, erëzat dhe botanikët e tjerë përdoren si lëndë të parë për prodhimin e vajrave thelbësorë dhe oleoresins.

Ne do të jemi të lumtur të diskutojmë procesin tuaj.

Le të kontaktojmë.