Teknologjia e ultrazërit Hielscher

Ultrasonics për Gourmet Restorante

Pajisjet tejzanor të bëra nga Hielscher përdoren nga kuzhinierë të restoranteve të klasave të larta për gatime të reja, me cilësi të lartë. Kjo përfshin nxjerrjen e aromës, emusifikimin ose modifikimin e strukturës. Pajisjet tejzanor Hielscher përdoren për aplikime të shumëfishta dhe provohen për performancën, besueshmërinë dhe efektivitetin e tyre. Për shkak të avantazheve të tyre të jashtëzakonshme, procesorët tejzanor aplikohen për një kohë të gjatë në industrinë e përpunimit të ushqimit, p.sh. emulsifikojne lengje te paqendrueshme ose për të nxjerrim materiale brenda qelizave.

Një fushë relativisht e re e aplikimit për përpunuesit tejzanorë është përdorimi në kuzhinë gustator. Sidomos në kuzhinën e teknologjisë së lartë dhe në atë molekulare, ka aplikime të shumëfishta për të përgatitur ushqime të shquara, të cilat e befasonin darkën me shije të reja intensive.

Në mars 2010, Sang-Hoon Degeimbre – kuzhinier dhe pronar i restorantit të famshëm L'air du temps në Noville sur Mehaigne (afër Namurit, Belgjikë) – paraqiti ultratinguj si një teknik inovativ për përgatitjen e ushqimeve të jashtëzakonshme Starchefs.com.

Degeimbre thotë se përdor makinën ultrasonike për nxjerrjen e komponentëve të preferuar të perimeve, luleve dhe bimëve. Ai nuk dëshiron të gatuajë, por dëshiron të ketë pjesën më të parfumuar të materialit bimor. Ai përdor procesorin e tij Hielscher tejzanor UIP1000hd (1000W, 20kHz) për aplikime të ndryshme: Nga sonication, është e mundur për të ekstrakt elementet më aromatike dhe flavourful të secilit përbërës. Kjo lejon që Degeimbre të arrijë freskinë e shijes që normalisht do të humbiste gjatë procesit të gatimit. Për më tepër, kuzhinieri yll bën eksperimente të suksesshme me nxjerrjen e karkalecave dhe pulave për stoqe. Me pulë, ai arriti rezultate të mira duke sonicating vetëm mish pule pa eshtra për të marrë një shije shumë të pastër pulë provë. Në StarChefs.com, kuzhinierja e yllit të Michelin Sang-Hoon Degeimbre tregon shembull në një recetë të kuzhinës së tij bashkëkohore, si të përdorë UIP1000hd të Hielscher në kuzhinë. Për përgatitjen e krijimit të tij Stock tejzanor karkaleca, shefi belg-korean zërit të gjitha përbërësit (karkaleca, ujë, pure domate, karrota, kripë) me amplitudë 50% për 10 minuta.

Ultratinguj është gjithashtu i aftë për të emulsifikuar lëngje që normalisht do të ndaheshin pa emulsifikues. Prandaj, ultrasonication lejon përgatitjen e vinaigrette qetë, marinades shijshme dhe majonezë i butë, pa përdorimin e agjentëve emulsifying. Performanca e shquar e ultrasonics për aromatizimin e lëngjeve është përdorur edhe në prodhimin e uthullit. Ultratinguj bën të mundur prodhimin e uthullit me shije të shumëllojshme të ndryshme, të tilla si butë, gëlqere, djegës, trumzë.
Për të arritur rezultate maksimale në nxjerrjen e aromatizimit, Hielscher rekomandon që të macerate ose të bluaj materiale para sonication. Në këtë mënyrë, materiali ofron një sipërfaqe më të madhe në mënyrë që të nxirret më shumë material brenda qelizor. Kjo rrit rezultatet e ekstraktimit të aromës tejzanor dhe çon në një shije më intensive.

Aplikimi i ultrasonics në kuzhinë kuzhinier a është shumë e thjeshtë. Në shkallë të vogël grumbullimi – për deri në 500mL – ju mund të përdorni Pajisje laboratorike tejzanor, të tilla si UP400S. Për vëllime më të mëdha, Hielscher ofron pajisje, të tilla si UIP1000hd me sonotrodes speciale.

Bisedoni me ne sot, për të diskutuar kërkesat tuaja të përpunimit. Ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë dhe të rekomandojmë pajisjet më të përshtatshme tejzanor për kërkesat tuaja.

Merr pyetjet tuaja në përgjigje!

Nëse jeni të interesuar për aplikimin e ultrasonikës në restorantin ose në hotelin tuaj, ju lutemi përdorni këtë formular për të na kontaktuar.

Ju lutem vini re tonë Politika e privatësisë.


Rreth Sang-Hoon Degeimbre

Sang-Hoon Degeimbre filloi karrierën e tij si një kasap dhe u bë sommelier, kështu që ai zhvilloi shijen e tij të shkëlqyer, i cili i lejon atij të krijojë shije të reja dhe të jashtëzakonshme. Pasioni i tij për flavors e detyroi atë të fillonte një karrierë si kuzhinier. Hapja e restorantit të tij L'Air du Temps në vitin 1997 shënon një moment historik në punën e tij si kuzhinier, i cili kryen veten në kuzhinë inovative molekulare. 2001 ai u shpërblye me një yll nga udhëzuesi Michelin. Një yll i dytë u pasua në vitin 2008.

L'air du temps
Rue de la Croix Monet, 2
5310 Eghezée (Liernu)
Belgien

Tel: +32 8181 3048
Faksi: +32 8181 2876
www.airdutemps.be