Ulaji tejzanor i ftohtë tejzanor

 • Ultratinguj me energji është një metodë e provuar për nxjerrjen intensive të flavors, polyphenols dhe përbërësit aktiv nga bimët.
 • Çaji i ftohtë i prodhuar ofron shumë përfitime, duke përfshirë përbërës aktivë më të paprekur për përfitimet shëndetësore, si dhe një aromë më të butë.
 • Si një metodë nxjerrje jo-termike, ultratingulli intensifikon nxjerrjen / infuzionin pa degradimin e biomolekulave.
 • Nga sonication, teas dhe infusions mund të ftohtë brewed – pa kohë të gjatë të përpunimit.

Përfitimet nga Tea tejzanor Cold Brew

Çaji është një pije aromatike, zakonisht e përgatitur nga derdhja e ujit të nxehtë ose të vluar mbi gjethet e shëruara. Furra e ftohtë është procesi i lënies së çajit në temperaturë dhome ose ujë të ftohtë për një periudhë të zgjatur (rreth 10-15 orë).
Çaji i ftohtë i përgatitur mund të përgatitet duke vendosur çaj të lirshëm (ose çanta çaji) në ujë të ftohtë dhe duke lënë enën për disa orë. Kjo është shumë kohë dhe nxjerrja shpesh është jo e plotë. Metoda tejzanor i krijimit të ftohtë përshpejton procesin e infuzionit në mënyrë drastike, duke transferuar përbërësit (kafeinë, fenolikët, catechins etj) të gjetheve të çajit në ujë. Që nga çaji nuk është brewed me ujë të valë, brew tejzanor të ftohtë rezulton në një aromë të duhur.

Pse brew tejzanor të ftohtë?

 • nxjerrja jo-termike
 • duke shmangur degradimin e biomolekulave të ndjeshme ndaj temperaturës
 • duke shmangur avullimin e komponentëve të paqëndrueshëm
 • nxjerrja e përmirësuar e komponentëve të aromës dhe prekursorëve glycosidic aroma
 • pak hidhërim

Ekstraktimi tejzanor është një proces jo-termik dhe në këtë mënyrë preferohet për nxjerrjen e polifenoleve të tilla si catechins nga çaji. Ultratinguj rritin efikasitetin e procesit të nxjerrjes në temperaturë të ulët në mënyrë që të pengohet një degradim i komponentëve të shëndetshëm. Nxjerrja e temperaturës së lartë shpesh çon në degradimin e polifenoleve dhe rrit protezën dhe nxjerrjen e pektinës që ndërhyjnë me cilësinë organoleptike të çajit duke formuar krem. Metoda e prodhimit të ftohtë të asistuar ultrasonically siguron një pije çaji me atribute më të mira ndijore, pasi ajo mund të kryhet në temperaturë të ulët duke shmangur avullimin e komponentëve të paqëndrueshëm dhe degradimin e temperaturës të ndjeshme ndaj biomolekulave (p.sh. antioksidantë).
Studimet kanë treguar gjithashtu se metoda tejzanor jep një rendiment më të lartë të ekstraktimit të polisaharideve sesa metoda konvencionale me ujë të valë. Polysaccharides janë të dobishme për shëndetin si antioksidantë, duke siguruar hipoglikemik, anti-HIV, anti-kancer, koagulant anti-gjak, anti-rrezatimi, dhe impakt hepatoprotective.

Nxjerrja me ultratinguj e çajit jeshil me Hielscher UIP2000hdT + sonotrode CS4d40L3

Nxjerrja tejzanor për prodhimin jo-termik të ekstraktit të çajit jeshil. Fotografia tregon sondën cascatrode CS4d40L3 në UIP2000hdT

Na kontaktoni! / Pyet Na!

Ju lutem vini re tonë Politika e privatësisë.


Teaaji i krijimit të ftohjes bëhet me shpejtësi nga zërit. UP400St nxjerr aromë dhe komponime që nxisin shëndetin nga çaji lë brenda sekondave pa aplikuar nxehtësi.

Nxjerrja me ultratinguj e çajit të zierjes së ftohtë duke përdorur UP400St.

Miniatura e videos

Sonication rrit prodhimin e ftohtë dhe rezulton në nxjerrjen më të plotë të komponentëve aktivë!

Nxjerrja tejzanor për çajin e ftohtë

Çaj Ftohtë Brew

Ndërsa shumica e çajit përgatitet duke përdorur ujë të nxehtë, është gjithashtu e mundur që të krijoni një infuzion çaji nga gjethet e çajit duke përdorur temperaturën e dhomës ose me ujë të ftohur. Kjo kërkon një kohë të konsiderueshme për të nxjerrë përbërësit dhe shijen aktive. Për të intensifikuar nxjerrjen e komponentëve kryesorë dhe për të përshpejtuar procesin, ultratingulli i energjisë është mjet i përsosur. Përveç një ekstraktimi më të plotë në një kohë shumë të shkurtër rezulton krijesa tejzanor me të ftohtë në një profil tjetër aromë.

Avantazhet e procesit tejzanor Cold Brew

Pirja e ftohtë konvencionale ka disa disavantazhe në krahasim me ngjitjen në ujë të nxehtë. Gjatë një komponimi konvencional të ftohtë, më pak aktive (p.sh. catechins, polyphenols, caffeine etj) janë nxjerrë duke rezultuar në mungesë të përfitimeve ushqyese dhe të shëndetshme të çajit.

Avantazhet e Brew tejzanor Ftohtë

 • i shpejtë
 • procesi i butë
 • rendimenti i larte i nxjerrjes
 • kursim energjie
 • i thjeshtë & Operacion i sigurt
 • Kosto të ulëta

 

Në këtë videoklip ne ju tregojmë se si mund ta përgatisni shpejt kafenë tuaj të ftohtë duke përdorur një bllok kafeje dhe ultratingulluesin e tipit sondë UP200Ht.

Kafe e ftohtë me aparat sonikator (Hielscher UP200Ht Sonicator)

Miniatura e videos

 

Bërxolla tejzanor për prodhimin industrial

Nëse doni të prodhoni vëllime të vogla, të mesme ose të mëdha për prodhimin komercial të çajit të ftohtë – Hielscher ka pajisje të përshtatshme tejzanor për qëllimet tuaja. Përderisa vëllimet e vogla deri në mesatare mund të përpunohen në grupe, për vëllime më të mëdha është një sonication në mënyrë të vazhdueshme të rekomanduara. Procesorë të ndryshëm tejzanor me kapacitet prej 500W deri në 16,000W dhe një gamë të gjerë të sonotrode, reaktorëve të qelizave të rrjedhës dhe aksesorëve, lejojnë parametrat optimale të procesit.
Kliko këtu për të lexuar më shumë për ultrasonicators tonë të fuqishëm industrial!

Recipe tejzanor Cold Brew çaj

Për testet e fizibilitetit dhe përgatitjen e volumeve më të vogla (500 – 1000 mL), brew tejzanor të ftohtë mund të kryhet lehtë me një UP200Ht ose UP200St. Gjeni udhëzimet më poshtë:

 • Zgjidh një anije të përshtatshme. Madhësia e gota e qelqit ose enës plastike duhet të përputhet me vëllimin (mos zgjidhni një anije shumë të madhe).
 • Për 1L çaj, shtoni 10 – 15gr (rreth 2-3 Tbs) të gjetheve të çajit të tërë.
 • Plotësoni me ujë të ftohtë (të filtruar).
 • Sonicate për përafërsisht. 30 – 60sec. Kohë më të gjatë nxjerr aromë më të fortë dhe më shumë kafeinë. Teas bardhë do të krijojë më të shpejtë, e ndjekur nga teas gjelbër dhe oolongs gjarpëruar / banesë, të lejojë më shumë kohë për oolongs mbështjellë, pu-erhs, infusions bimor dhe teas zi.
 • Përdorni një çaj filtër për të ndarë gjethet e çajit nga pija. Shërbejeni sipas shijes (p.sh. kube të pastra, mbi akull, me sheqer ose qumësht) ose ruani në frigorifer.

Kafe tejzanor kafe të ftohtë

Ngjashëm me nxjerrjen e çajit tejzanor dhe brew të ftohtë, kafe mund të përgatitet në ujë të ftohtë nën sonication. Ultratinguj me energji përdoret gjithashtu për nxjerrjen e kafeinës dhe fenoleve nga fasulet e kafesë. Kliko këtu për të mësuar më shumë rreth nxjerrjes së kafazit tejzanor!

Na kontaktoni! / Pyet Na!

Pyesni për më shumë informacion

Ju lutemi përdorni formularin e mëposhtëm për të kërkuar informacion shtesë në lidhje me përpunuesit tejzanor, aplikacionet e nxjerrjes dhe çmimin. Ne do të jemi të lumtur të diskutojmë procesin tuaj me ju dhe t'ju ofrojmë një sistem tejzanor që plotëson kërkesat tuaja!

Ju lutem vini re tonë Politika e privatësisë.
Literatura / Referencat

Informacione të përgjithshme rreth çajit

Çaji është pas ujit pija e dytë kryesisht e konsumuar dhe është e njohur për shumë efekte të dobishme në shëndetin e njeriut.
Gjethet e çajit përmbajnë polifenole të ndryshme, duke përfshirë flavonoidet, epigallocatechin gallate (EGCG) dhe catechins të tjera, të cilat funksionojnë si antioksidantë të fortë. Përbërës të tjerë janë kafeina, teobromina dhe teofilina.
Kafeina përbën rreth 3% të peshës së thatë të çajit, duke përkthyer në mes 30 mg dhe 90 mg për filxhan 8oz / 250 ml në varësi të llojit, markës dhe metodës së pirjes. Teaji gjithashtu përmban sasi të vogla të theobrominës dhe teofilinës, të cilat janë stimulues dhe xanthines të ngjashëm me kafeinën. Një studim zbuloi se përmbajtja e kafeinës në 1 g çaj të zi shkonte nga 22 në 28 mg, ndërsa përmbajtja e kafeinës e 1g çaj jeshil shkonte nga 11 në 20mg, duke reflektuar një ndryshim të rëndësishëm. Sa i përket ushqimit dhe përfitimeve shëndetësore, polifenolet janë përbërësit më të rëndësishëm. Gjethet e çajit përmbajnë polifenole të larmishme, përfshirë flavonoide, gallate epigallocatechin (zakonisht përmendur si EGCG) dhe katekina të tjera. Polifenolet duket se janë përgjegjëse për përfitimet e shumta shëndetësore që i atribuohen çajit, të cilat parandalojnë sëmundjet degjeneruese. Ato tregojnë efekte antimutagjenike, antidiabetike, anti-inflamatore, antioksiduese, antimikrobiale si dhe aktivitete parandaluese të kancerit për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare. Polifenolet janë antioksidantë dhe ato funksionojnë si pastrues radikal, modifikojnë rrugët e transduksionit të sinjalit, funksionojnë si pika kontrolli të ciklit qelizor, shtypin apoptozën dhe ndikojnë në induksionin enzimatik.
Çaji i gjelbër dhe i zi është një burim i rëndësishëm diete që siguron polifenolet e bimëve dhe disa studime sugjerojnë që polifenolet nga çaji mund të mbrojnë kundër sëmundjeve të tilla si kanceri, obeziteti ose sëmundja e Alzheimerit. Epigallocatechin Gallate (EGCG) llogaritet si një nga përbërësit aktivë më të fuqishëm që i jep çajit të gjelbër pronat e tij të forta medicinale.

Ne do të jemi të lumtur të diskutojmë procesin tuaj.

Le të kontaktojmë.