Spirits dhe kokteje të mbushura me jargavan me sonication

Nxjerrja dhe infuzioni me ultratinguj përdoret për të kapur thelbin delikat të luleve të luleve të jargavanit, duke përmirësuar një shumëllojshmëri pijesh alkoolike, kokteje dhe krijime kulinare. Qoftë duke lëshuar përbërësit e shijes së jargavanit në pije alkoolike si xhin dhe kokteje ose duke krijuar ushqime joalkoolike si shurup jargavani ose uthull të mbushur me jargavan, infuzioni me ultratinguj ofron një nxjerrje shumë efikase të aromave dhe shijeve nga lulet. Këtu mund të gjeni receta dhe udhëzime hap pas hapi për infuzionet tejzanor të jargavanit.

Nxjerrja dhe infuzion i jargavanit me ultratinguj

Nxjerrja dhe infuzioni me ultratinguj përfshin përdorimin e valëve të zërit me frekuencë të lartë, të ashtuquajturat ultratinguj, për të thyer muret qelizore dhe për të çliruar fitokimikatet nga materiali bimor. Këto fitokimikate përfshijnë komponime aromatike dhe aromatike si vajra esencialë, izoprenoide dhe substanca të tjera aromatike. Ky zbërthim i qelizave tejzanor dhe lëshimi i shijes rezulton në një proces nxjerrjeje më efikase krahasuar me metodat tradicionale. Në të njëjtën kohë, sonikimi mund të kryhet në kushte të buta përpunimi që ruajnë bio-komponimet delikate nga degradimi. Kjo e bën nxjerrjen dhe infuzionin me ultratinguj metodën ideale për të transferuar përbërjet aromatike nga lulet si petalet e jargavanit në pije alkoolike, kokteje dhe receta të tjera të kuzhinës.
 

A po pyesni veten se si pijet dhe koktejet artizanale janë të mbushura me shije nga botanikët dhe lulet? Kjo video është për ju! Në këtë klip ju tregojmë procesin e infuzionit tejzanor - xhinit aromatizues me petale jargavani duke përdorur sonikatorin UP200Ht.

Xhin i mbushur me jargavan duke përdorur Sonicator-Type Probe UP200Ht për shije të shkëlqyera

Miniatura e videos

 

Kërkesë informacioni

Petalet e jargavanit si përbërës aromë dhe aromë

Komponimet e aromës dhe shijes nga petalet e lilës nxirren duke përdorur sonikacion të tipit sondaKuzhina: Në aplikimet e kuzhinës dhe miksologjisë, lulet e jargavanit mund të përdoren për të mbushur shurupe, çajra dhe pije me aromën e tyre delikate të lules. Ato mund të përdoren gjithashtu për të dekoruar sallata ose ëmbëlsira, duke i shtuar një prekje elegance dhe aromë gjellës.
Parfumeri: Lulet e jargavanit vlerësohen shumë në parfumeri për aromën e tyre dehëse. Vaji esencial i nxjerrë nga lulet e jargavanit përdoret si notë e sipërme ose e mesme në parfume, duke ofruar një aromë të freskët dhe me lule.

Përfitimet e nxjerrjes së shijes me ultratinguj: Nxjerrja me ultratinguj ruan aromën dhe shijen delikate të luleve të jargavanit duke reduktuar kohën e nxjerrjes dhe minimizuar degradimin e përbërjeve të paqëndrueshme.
Aplikime të mëtejshme: Sonication mund të përdoret për të nxjerrë esencën e jargavanit për aromatizimin e pijeve alkoolike si xhin dhe kokteje, si dhe për krijimin e shurupeve, uthullave dhe shijeve të tjera të kuzhinës.

Receta për xhinin e mbushur me jargavan duke përdorur një Sonicator

përbërësit:

 • 1 filxhan lule jargavan (të freskëta dhe pa pesticide)
 • 0Xhin ,5L (zgjidhni një xhin cilësor me bazë neutrale)
 • Gotë qelqi
 • Sitë me rrjetë të imët ose napë
 • Shishe për ruajtjen e xhinit të injektuar

Udhëzime hap pas hapi për xhin me infuzion tejzanor me jargavan

Ne e kalojmë hap pas hapi recetën në mënyrë që të krijoni më pas xhinin tuaj të mbushur me jargavan duke përdorur sonikatorin e tipit sondë UP200Ht. Xhin-i i mbushur me jargavan është përbërësi i përsosur që i shton koktejet tuaja një kthesë të lezetshme lulesh.

 • Vjelja e luleve të jargavanit:
  Zgjidhni lule të freskëta jargavani nga një burim pa pesticide. Shpëlajini butësisht lulet e jargavanit nën ujë të ftohtë për të hequr çdo papastërti ose mbetje.
  Hiqni petalet individuale nga kërcelli, duke hequr lulen nga hi dhe duke hedhur poshtë çdo pjesë të gjelbër, pasi ato mund t'i japin një shije të hidhur shurupit.
 • Përgatitja e luleve të xhinit dhe jargavanit:
  Matni sasinë e dëshiruar të xhinit në një kavanoz ose enë qelqi. Ju mund ta rregulloni sasinë në bazë të sasisë së xhinit të injektuar që dëshironi të bëni.
  Shpëlajini butësisht lulet e jargavanit nën ujë të ftohtë për të hequr çdo papastërti. Hiqni lulet individuale nga kërcelli, duke hedhur poshtë çdo pjesë të gjelbër.
 • Shtoni lulet e jargavanit në xhin:
  Vendosni lulet e pastra të jargavanit në kavanozin e qelqit që përmban xhin. Sigurohuni që lulet të jenë zhytur plotësisht në xhin.
 • Nxjerrja dhe infuzioni i jargavanit me ultratinguj:
  Vendoseni gotën me xhin në një banjë me ujë akulli. në mënyrë që të parandalohet nxehja e xhinit nga sonikimi. Kjo ndihmon në parandalimin e degradimit të përbërësve aromatikë të ndjeshëm ndaj nxehtësisë dhe maksimizon shijen dhe cilësinë e aromës.
  Për infuzionin tejzanor të jargavanit, ne fillojmë me një vendosje amplitude të moderuar prej 70% dhe sonikojmë për disa minuta. Rregullojeni sipas nevojës bazuar në intensitetin e dëshiruar të shijes.
 • Monitoroni nxjerrjen me ultratinguj:
  Gjatë sonikimit, monitoroni nga afër përzierjen për t'u siguruar që ajo të mos mbinxehet. Mund t'ju duhet të ndaloni periodikisht procesin e sonikimit për të lejuar që përzierja të ftohet pak.
 • Kullojeni xhinin e injektuar:
  Pasi të përfundojë sonikimi, hiqni me kujdes kavanozin nga sonikatori.
  Përdorni një sitë rrjetë të imët ose napë për të tendosur xhinin e injektuar, duke hequr grimcat e ngurta të jargavanit. Kjo do t'ju lërë me një xhin të butë dhe aromatik.
 • Shishja dhe ruajtja:
  Transferoni xhinin e kulluar në shishe të sterilizuara për ruajtje.
  Ruani xhinin e mbushur me jargavan në një vend të freskët dhe të errët, larg nga rrezet e diellit direkte. Mund të ruhet për disa javë deri në disa muaj, në varësi të cilësisë së xhinit dhe kushteve të ruajtjes.
 • Shijoni xhinin tuaj të mbushur me jargavan:
  Përdorni xhinin e injektuar për të krijuar kokteje unike me aromë dhe shije lulesh. Përzihet mirë me ujë tonik, limonadë ose miksera të tjerë botanikë. Eksperimentoni me receta të ndryshme kokteji për të shfaqur infuzionin e jargavanit.
Sonicator UP200Ht është mjeti i preferuar i banakierëve dhe miksoligistëve për të mbushur pije alkoolike dhe kokteje me ekstrakte botanike të tilla si notat aromatike të petaleve të jargavanit.

aparati sonik UP200Ht është mjeti i preferuar i banakierëve dhe miksoligistëve për të mbushur pije alkoolike dhe kokteje me ekstrakte botanike siç janë notat aromatike të petaleve të jargavanit.

Sonicator UP200Ht për nxjerrjen e shijeve nga lulet dhe petalet si jargavan dhe lule qershie

Sonicator UP200Ht për nxjerrjen e shijeve nga lulet dhe petalet si jargavan dhe lulet e qershisë

 

 

Kërkesë informacioni

Shurup jargavani me infuzion tejzanor

përbërësit:

 • 1/2 filxhan petale vjollce (të freskëta dhe pa pesticide)
 • 1 filxhan sheqer të bardhë të grimcuar
 • 1 gotë ujë të pastruar
 • Shishe magazinimi

Udhëzime hap pas hapi për shurupin jargavan me infuzion tejzanor

Këtu, ne ju tregojmë se si mund të krijoni një shurup të shijshëm të mbushur me jargavan duke përdorur sonikatorin e tipit sonda UP200Ht duke ndjekur vetëm disa hapa të thjeshtë të recetës:

 • Përgatitja e luleve të jargavanit:
  Shpëlajini butësisht lulet e jargavanit nën ujë të ftohtë për të hequr çdo papastërti ose mbetje.
  Hiqni petalet individuale nga kërcelli, duke hequr lulen nga hi dhe duke hedhur poshtë çdo pjesë të gjelbër, pasi ato mund t'i japin një shije të hidhur shurupit.
 • Përgatitja e përzierjes së shurupit:
  Në gotë, përzieni në pjesë të barabarta ujin dhe sheqerin. Përdorim 1 filxhan ujë dhe 1 filxhan sheqer.
  Përdorni sonikatorin tuaj për të shpërndarë sheqerin. Ne përdorim UP200Ht të pajisur me sondën S26d14 në cilësimin e amplitudës 100%. Gjatë sonikimit, vazhdimisht lëvizni sonotrode përmes tretësirës derisa sheqeri të tretet plotësisht. Kjo krijon një bazë të thjeshtë shurupi. Nëse shurupi është nxehur gjatë sonikimit, lëreni të ftohet.
 • Nxjerrja e aromës tejzanor nga petalet e jargavanit:

 • Përgatitja: Vendoseni gotën me shurupin në një banjë me ujë akulli. Ne duam të shmangim ngrohjen e shurupit gjatë infuzionit tejzanor të jargavanit në mënyrë që të parandalojmë degradimin e përbërësve aromatikë të ndjeshëm ndaj nxehtësisë.
  Shtoni petalet e jargavanit në shurup.
 • Sonication: Për infuzionin tejzanor të jargavanit, ne fillojmë me një vendosje amplitude të moderuar prej 70% dhe sonikojmë për disa minuta. Rregullojeni sipas nevojës bazuar në intensitetin e dëshiruar të shijes.
 • Monitoroni nxjerrjen tejzanor të jargavanit:
  Gjatë sonikimit, monitoroni nga afër përzierjen për t'u siguruar që ajo të mos mbinxehet. Mund t'ju duhet të ndaloni periodikisht procesin e sonikimit për të lejuar që përzierja të ftohet pak.
 • Tendosje:
  Pasi të përfundojë sonikimi, hiqni sondën tejzanor nga ena dhe lëreni mënjanë sonikatorin.
  Kullojeni përzierjen e shurupit përmes një sitë rrjetë të imët ose napë për të hequr grimcat e ngurta të jargavanit, duke lënë pas një shurup të butë të mbushur me jargavan.
 • Storage:
  Transferoni shurupin e kulluar në shishe ose kavanoza të pastra, të sterilizuara për ruajtje.
  Ruajeni shurupin e mbushur me jargavan në frigorifer deri në disa javë.
 • Përdorni dhe shijoni:
  Përdorni shurupin e mbushur me jargavan për të ëmbëlsuar pije të tilla si limonadë, çaj ose kokteje. Ju gjithashtu mund ta derdhni atë mbi ëmbëlsira si petulla, waffles ose akullore për një ndryshim me lule.

Uthull me jargavan

Ngjashëm me recetën për xhinin e mbushur me jargavan, mund të pini edhe uthullat. Uthulla e mbushur me jargavan bëhet duke futur lule jargavani në uthull, p.sh. uthull molle ose uthull vere të kuqe, duke përdorur ekstraktim me ultratinguj. Ndërsa sonikacioni i jep uthullës aromën e luleve dhe aromën delikate të jargavanit, ju merrni një erëza unike për përdorim në kuzhinë.
Për dy gota uthull, shtoni një filxhan petale jargavani dhe sonikoni me UP200Ht në amplitudë 100% për rreth. 50-60 sek.
Uthulla e mbushur me jargavan mund të përdoret në salcat e sallatave, marinadat dhe salcat, duke shtuar një notë lulesh në pjatat e shijshme. Mund të përdoret gjithashtu si një përbërës aromatik në solucionet turshi për perime ose fruta.

Na kontaktoni! / Pyet Na!

Pyesni për më shumë informacion

Ju lutemi përdorni formularin e mëposhtëm për të kërkuar informacion shtesë në lidhje me procesorët tejzanor, aplikacionet dhe çmimin. Ne do të jemi të lumtur të diskutojmë procesin tuaj me ju dhe t'ju ofrojmë një sistem tejzanor që përmbush kërkesat tuaja!

Ju lutem vini re tonë Politika e privatësisë.
Fakte të vlefshme

Profili i shijes dhe aromës së lules së jargavanit
Aroma: Aroma e luleve të jargavanit karakterizohet nga aroma e saj e ëmbël, lulesh me nota delikate mjalti dhe gjelbërimi. Shpesh përshkruhet si freskues dhe ngritës, duke e bërë atë një zgjedhje popullore për parfume dhe aromat.
Shija: Lulet e jargavanit kanë një aromë delikate lulesh që mund të futet në pije dhe ëmbëlsira të ndryshme për të shtuar një kthesë unike.

Për çfarë përdoren Lulet Lilac?

Sonikatorët e tipit sonda janë shumë efikas në ekstraktin e përbërjeve të aromës dhe shijes nga petalet e lila Çfarë është Lilac?
Lilac, i njohur shkencërisht si Syringa vulgaris, është një bimë lulëzuar vendase në Evropën Juglindore dhe Azinë. Kultivohet gjerësisht për lulet e saj të bukura dhe aromatike, të cilat lulëzojnë në grupe duke filluar nga e bardha në vjollcë, në varësi të varietetit. Lilac (Syringa vulgaris) janë një gjini në familjen e ullirit ose Oleaceae dhe lulet e jargavanit janë të ngrënshme.


Përdorimi i Lilac si aromë
Lilac përdoret zakonisht si një përbërës aromash në parfumeri, ku aroma e saj e luleve shton një cilësi të freskët dhe të ajrosur në aromat. Ekstraktet nga lulet e jargavanit shpesh përzihen me nota të tjera lulesh për të krijuar profile komplekse dhe tërheqëse të parfumeve, kolonjave dhe produkteve të tjera aromatike. Nxjerrja me ultratinguj përdoret si teknikë efikase për të transferuar përbërjet aromatike të petaleve të jargavanit në një tretës.


Përdorimi i Lilac si përbërës shije
Lilac përdoret si një përbërës shijeje në aplikime të ndryshme kulinarie, duke dhënë një aromë delikate lulesh dhe shije që të kujton lulet e tij aromatike. Thelbi i tij mund të përfshihet në shurupe, produkte të pjekura, pije dhe ëmbëlsira për t'i mbushur pjatat me një notë lulesh delikate, por të veçantë.


Përdorimi i jargavanit si ilaç dhe terapeutik
Gjatë gjithë historisë, speciet nga gjinia Syringa kanë gjetur aplikime në praktika të ndryshme mjekësore tradicionale aziatike. Këto përfshijnë trajtimin e kushteve të ndryshme si kollë, diarre, hepatit akut ikterik, të vjella, dhimbje barku dhe bronkit. Përbërjet që rrjedhin nga speciet Syringa, duke përfshirë fenilpropanoidet si syringina dhe iridoidet si oleuropeina, janë izoluar dhe studiuar gjerësisht. Hulumtimet e mëvonshme kanë zbuluar se këto përbërës, së bashku me përbërës të tjerë të pranishëm në bimët Syringa, shfaqin një sërë efektesh farmakologjike. Këto efekte përfshijnë aktivitete antitumorale, antihipertensive, anti-inflamatore, antioksidante dhe antifungale, siç dëshmohet nga kërkimet farmakologjike.


Literatura / Referencat


Ultrasonikë me performancë të lartë! Gama e produkteve Hielscher mbulon spektrin e plotë nga aparati ultratingullor kompakt laboratorik mbi njësitë e sipërme të stolit deri te sistemet tejzanor të plotë industrial.

Hielscher Ultrasonics prodhon homogjenizues tejzanor me performancë të lartë nga laboratormadhësia industriale.


Ne do të jemi të lumtur të diskutojmë procesin tuaj.

Le të kontaktojmë.