majonezë – Emulsifikimi duke përdorur një Sonicator

Vaji dhe uji nuk përzihen, apo jo? Në fakt, vaji dhe uji mund të përzihen në mënyrë efikase duke përdorur ultratinguj të energjisë. Majoneza është një shembull i spikatur i një emulsioni në aplikimet e kuzhinës. Mësoni se si sonikacioni lehtëson prodhimin e një majoneze të qëndrueshme, kremoze dhe me shije. Sonikatorët e tipit sonda janë të disponueshëm si homogjenizues të dorës për përdorim në kuzhina dhe si makina industriale emulsifikuese në prodhimin komercial të majonezës.

Homogjenizuesit tejzanor lehtësojnë emulsifikimin e majonezës

Prodhimi i majonezës përmirësohet nga emulsifikimi me ultratinguj.Emulsifikimi tejzanor përdor valët e zërit me frekuencë të lartë për të krijuar pika të vogla vaji të shpërndara në ujë, duke formuar një përzierje uniforme. Kjo metodë siguron që pikat e vajit të jenë vazhdimisht të vogla dhe të shpërndara mirë, duke parandaluar ndarjen dhe duke ruajtur strukturën e dëshiruar. Duke përdorur një sonikator të tipit sondë, energjia e shpërndarë në përzierje kontrollohet shumë, duke rezultuar në emulsifikimin efikas dhe të riprodhueshëm.
Në kuzhinë, një homogjenizues me dorë mund të emulsojë lehtësisht tufa të vogla majonezë, duke u ofruar kuzhinierëve dhe kuzhinierëve të shtëpisë aftësinë për të arritur rezultate të cilësisë profesionale. Për prodhimin industrial, sonikatorët në shkallë më të madhe ofrojnë aftësinë për të emulsifikuar sasi të mëdha, duke siguruar qëndrueshmëri dhe cilësi në çdo grumbull majonezë të prodhuar.
Aplikimi i emulsifikimit tejzanor në prodhimin e majonezës jo vetëm që rrit stabilitetin dhe strukturën, por gjithashtu intensifikon shijet, duke e bërë produktin përfundimtar më tërheqës. Kështu, qoftë për prodhim artizanal apo në shkallë të gjerë, sonikacioni shquhet si një teknikë e fuqishme homogjenizimi për prodhimin e majonezës perfekte.

Kërkesë informacioni

Emulsifikimi tejzanor lehtëson përzierjen e shpejtë të përbërësve me bazë vaji dhe uji në një majonezë kremoze dhe të qëndrueshme.

Sonicator UP200Ht për emulsifikimin e majonezës

 

Shikoni sesi sonicator UP200Ht kapërcen papërzierjen e përbërësve të ujit dhe vajit duke krijuar një majonezë kremoze dhe të qëndrueshme. Ky sonikator i fuqishëm përdor valë ultratinguj me intensitet të lartë për të arritur emulsifikimin superior, duke rezultuar në një strukturë të lëmuar vazhdimisht. Ndryshe nga metodat tradicionale, emulsifikimi me ultratinguj siguron stabilitet më të madh dhe zgjat jetëgjatësinë e majonezës duke parandaluar ndarjen e fazave.

Majonezë e bërë me sonication: Shikoni sesi sonicator UP200Ht emulsifikon vezën, uthullën dhe vajin!

Miniatura e videos

 

Majonezë emulsifikuar nga sonication – Receta

Gjeni më poshtë recetën e majonezës së bërë duke përdorur sonikatorin UP200Ht siç tregohet në videon e mësipërme.
 
përbërësit:

 • 2 te verdha veze te fresketa
 • 200 ml vaj neutral (p.sh. vaj luledielli ose luledielli)
 • 2 lugë gjelle uthull vere të bardhë
 • 1 lugë gjelle mustardë
 • 1 majë sheqer
 • 1 majë kripë

Udhëzime hap pas hapi për majonezë të përzier me ultratinguj

Në një enë të ngushtë qelqi vendosni të verdhat e vezëve me uthull, mustardë, kripë dhe sheqer. Fusni sondën tejzanor në përzierje (afër fundit të enës, por pa prekur pjesën e poshtme) dhe më pas ndizni sonikatorin. Filloni të sonikoni me amplitudë 100%. Tani shtoni vajin ngadalë në përzierje. Funksionon më mirë kur vaji futet menjëherë në zonën e kavitacionit poshtë sipërfaqes sonotrode. Fillimisht lini sondën tejzanor në tokë pa lëvizur – pas 5 sekondash, tërhiqeni shumë ngadalë sonikatorin pak lart. Pas 15-20 sekondash, ulni amplituda në 70%. Lëvizni sondën ngadalë nëpër përzierje derisa të formohet një majonezë e fortë. Sigurohuni që të mos prekni muret e enës gjatë sonikimit. Kur përzierja të kthehet në një majonezë homogjene, ruajeni në frigorifer derisa të jetë e nevojshme.
Konsumojeni brenda ditës.

Këshilla dhe zgjidhja e problemeve për të marrë një majonezë të qëndrueshme dhe kremoze duke përdorur Sonication

Majoneza është një emulsion vaj në ujë. Për të marrë një emulsion të njëtrajtshëm vaj-në-ujë, ju ndihmon nëse fillimisht i bëni të verdhat e vezëve, uthullën dhe mustardën në mënyrë që faza ujore të përzihet plotësisht. Përdorni të gjithë përbërësit në temperaturën e dhomës. Në hapin e dytë, shtoni ngadalë vajin (luledielli) duke e lënë vajin të rrjedhë poshtë sonotrode. Në këtë mënyrë, vaji futet drejtpërdrejt në zonën e kavitacionit akustik, ku emulsionohet në mënyrë më efikase në fazën ujore (p.sh. të verdhat, uthull, mustardë).

Kombinimi i të verdhës së vezës, të bardhës së vezës (opsionale), uthullës (ose lëngut të limonit) dhe mustardës formojnë fazën ujore të emulsionit. Përzierja e plotë e këtyre përbërësve me sonikatorin përpara se të shtoni vaj, lehtëson përgatitjen e mëvonshme të një emulsioni kremoz e të qëndrueshëm të njohur si majonezë. Ndërveprimi i ndërveprimeve hidrofile dhe hidrofobike, denatyrimi i proteinave dhe kimia acid-bazë siguron që majoneza të jetë e butë dhe e shijshme. Homogjenizimi me ultratinguj është një metodë e thjeshtë, shumë efikase për të krijuar një emulsion shumë të imët të përbërësve me bazë vaji dhe uji, duke prodhuar një strukturë shumë kremoze dhe konsistente duke siguruar një përvojë të shkëlqyer shije të majonezës së freskët.

Si ndikojnë përbërësit në përzierjen dhe qëndrueshmërinë e majonezës?

 • E kuqja e vezes: Agjenti kryesor emulsifikues në majonezë është lecitina, një fosfolipid që gjendet me bollëk në të verdhat e vezëve. Lecitina ka një hidrofil (tërheqës të ujit) “kokë” dhe një hidrofobik (ujë largues) “bisht”. Kur e verdha e vezës përzihet me vaj dhe uthull, kokat hidrofile të lecitinës orientohen drejt fazës ujore (uthull), ndërsa bishtat hidrofobikë zhyten në fazën e vajit. Ky rregullim formon një barrierë të qëndrueshme midis vajit dhe uthullës, duke i penguar ato të ndahen.
 • E bardha e vezes: Ndërsa e bardha e vezës (albumina) nuk luan një rol aq të rëndësishëm sa e verdha e vezës, ajo mund të kontribuojë në stabilitetin e majonezës për shkak të përmbajtjes së saj të proteinave. Proteinat në të bardhën e vezës mund të formojnë gjithashtu një shtresë rreth pikave të vajit, duke rritur stabilitetin e emulsionit. Kjo është arsyeja pse shumë receta përfshijnë vetëm të verdhën e vezës.
 • Uthull (ose lëng limoni): Aciditeti i uthullës (ose lëngut të limonit) jo vetëm që shton shijen, por ndikon edhe në qëndrueshmërinë e majonezës. Mjedisi acidik ndihmon në denatyrimin e proteinave në të verdhën e vezës, duke rritur aftësinë e tyre për të bashkëvepruar si me fazat e vajit ashtu edhe me atë të ujit. Për më tepër, aciditeti mund të ndryshojë shpërndarjen e ngarkesës në sipërfaqen e pikave të vajit, duke nxitur zmbrapsjen elektrostatike dhe duke parandaluar bashkimin.
 • Mustardë: Mustarda vepron si një emulsifikues dhe stabilizues në majonezë. Ai përmban komponime të tilla si mucilage dhe proteina që mund të përmirësojnë vetitë emulsifikuese të të verdhës së vezës. Për më tepër, mustarda përmban grimca të vogla që mund të bllokojnë fizikisht pikat e vajit, duke stabilizuar më tej emulsionin.

Kimia e emulsionit pas majonezës

Sonicator UP200St me sonotrode S26d7D për homogjenizimin e tipit grumbull të të verdhës së vezës, uthullës dhe vajit në një majonezë kremoze dhe të qëndrueshme.Majoneza është një lloj emulsioni vaj në ujë. Në këtë emulsion, vaji shpërndahet në ujë me ndihmën e një emulguesi, zakonisht të verdhën e vezës, mustardën ose lecithin. Emulsifikuesi rrethon dhe stabilizon pikat e vogla të vajit, duke i penguar ato të bashkohen dhe ndahen nga faza e ujit. Kjo rezulton në një përzierje kremoze, të qëndrueshme me një strukturë të lëmuar.
Përmbajtja e ujit në recetat tradicionale të majonezës është relativisht e ulët në krahasim me përmbajtjen e vajit. Megjithatë, prania e përbërësve me bazë uji si uthulla dhe të verdhat e vezëve, së bashku me veprimin mekanik të përzierjes, p.sh. homogjenizimi me ultratinguj, lehtëson formimin e një emulsioni të qëndrueshëm vaj në ujë.
Të verdhat e vezëve përmbajnë ujë dhe lecitinë, e cila vepron si një emulsifikues, duke ndihmuar në stabilizimin e përzierjes duke formuar një barrierë mbrojtëse rreth pikave të vajit. Për më tepër, uthulla siguron aciditet, i cili ndihmon më tej në stabilizimin e emulsionit.
Ndërsa përmbajtja e vajit është më e lartë se përmbajtja e ujit në majonezë, prania e këtyre përbërësve me bazë uji, së bashku me veprimin emulsifikues, lejon formimin e një emulsioni të qëndrueshëm vaj në ujë.

Homogjenizues tejzanor për përzierjen dhe pasterizimin e vazhdueshëm të vezëve të lëngshme si dhe për emulsifikimin e vezëve dhe vajit në majonezë.

Ultrasonikator industrial UIP6000hdT për emulsifikimin dhe pasterizimin inline të majonezës.

Kërkesë informacioni

Sonicatorë me performancë të lartë për prodhimin e majonezës

Pse Hielscher Ultrasonics?

 • efikasitet te larte
 • Teknologjia më e fundit
 • seriozitet & Fuqia
 • kontroll i rregullueshëm, i saktë i procesit
 • grumbull & në rradhë
 • për çdo vëllim
 • softver inteligjent
 • veçoritë inteligjente (p.sh., të programueshme, protokollimi i të dhënave, telekomanda)
 • Lehtë dhe e sigurt për të vepruar
 • mirëmbajtje të ulët
 • CIP (i pastër në vend)

Dizajn, Prodhim dhe Konsulencë – Cilësi e prodhuar në Gjermani

Ultrasonikët Hielscher janë të njohur për cilësinë e tyre më të lartë dhe standardet e dizajnit. Fortësia dhe funksionimi i lehtë lejojnë integrimin e qetë të ultrasonikëve tanë në objektet industriale. Kushtet e vështira dhe mjediset kërkuese trajtohen lehtësisht nga ultrasonikët Hielscher.

Hielscher Ultrasonics është një kompani e certifikuar ISO dhe i kushton theks të veçantë ultratingujve me performancë të lartë që paraqesin teknologjinë më të fundit dhe lehtësinë ndaj përdorimit. Sigurisht, ultrasonikët Hielscher janë në përputhje me CE dhe plotësojnë kërkesat e UL, CSA dhe RoHs.

Na kontaktoni! / Pyet Na!

Pyesni për më shumë informacion

Ju lutemi përdorni formularin e mëposhtëm për të kërkuar informacion shtesë në lidhje me procesorët tejzanor, aplikacionet dhe çmimin. Ne do të jemi të lumtur të diskutojmë procesin tuaj me ju dhe t'ju ofrojmë një sistem tejzanor që përmbush kërkesat tuaja!

Ju lutem vini re tonë Politika e privatësisë.


 
Sonicators për emulsifikimin e majonezës në çdo shkallë:
 
Tabela më poshtë ju jep një tregues të kapacitetit të përafërt të përpunimit të ultrasonicators tonë:

Vëllimi i SerisëShkalla e rrjedhjesDevices rekomanduara
1 deri 500mL10 deri 200mL / minUP100H
10 deri në 2000 ml20 deri 400mL / minUP200Ht,UP200St
10 deri në 4000 ml20 deri në 800 ml/minUP400St
0.1 deri në 20L0.2 deri në 4L / minUIP2000hdT
10 deri në 100L2 deri në 10L / minUIP4000hdT
15 deri në 150 litra3 deri në 15 l/minUIP6000hdT
na10 deri në 100L / minUIP16000
namë e madhegrup i UIP16000


Literatura / Referencat

Fakte të vlefshme

Çfarë është majoneza?

Majoneza është një shembull thelbësor i një emulsioni vaj në uthull, një lloj përzierjeje ku pikat e vajit shpërndahen imët brenda uthullës. Kjo mrekulli e kuzhinës i detyrohet konsistencës së saj të qëndrueshme dhe kremoze pranisë së një emulguesi - veçanërisht, të verdhës së vezës.
Të verdhat e vezëve janë të pasura me lecithin, një fosfolipid që luan një rol kritik në procesin e emulsifikimit. Çdo molekulë lecithine ka një strukturë unike me dy skaje të dallueshme: një fund polar (hidrofil) që tërhiqet nga uji dhe një fund jopolar (hidrofobik) që tërhiqet nga vaji. Komponimet, grupet e kokës së të cilave janë hidrofile dhe të tretshme në ujë dhe grupet e bishtit jopolare të të cilave janë hidrofobike dhe të tretshme në yndyrë, përshkruhen me termin shkencor “amfifilike”. Ky afinitet i dyfishtë lejon lecitinën të veprojë si një urë lidhëse midis vajit dhe uthullës, duke stabilizuar përzierjen.
Gjatë përgatitjes së majonezës, molekulat e lecitinës vendosen në ndërfaqen midis vajit dhe uthullës. Fundi hidrofil ndërvepron me uthullën, ndërsa fundi hidrofobik futet në vaj. Ky orientim i mundëson lecithinës të zvogëlojë tensionin sipërfaqësor midis dy lëngjeve të papërziershme, duke i penguar ato të ndahen. Si rezultat, pikat e vajit shpërndahen në mënyrë të barabartë dhe mbahen brenda uthullës, duke krijuar një emulsion të butë dhe koheziv.
Me pak fjalë, majoneza përdor vetitë amfifilike të lecitinës dhe shkencën e emulsifikimit, duke kombinuar përbërës të thjeshtë në një erëz të gjithanshme dhe të përdorur në mbarë botën.
 

Roli i lecitinës si stabilizues në majonezë

Lecitina funksionon si një emulsifikues kryesor në majonezë, duke siguruar që vaji dhe uthulla të përzihen në një përzierje të qëndrueshme dhe kohezive. Efektiviteti i lecithinës në këtë proces mund t'i atribuohet strukturës së saj unike molekulare, e cila përmban përbërës hidrofilë (tërheqës uji) dhe hidrofobikë (tërheqës vaji).

Si funksionon lecitina në majonezë:

 • Struktura molekulare: Lecitina është një fosfolipid, që do të thotë se përmban një grup fosfati të lidhur me një shtyllë gliceroli, së bashku me zinxhirët e acideve yndyrore. Kjo strukturë rezulton në dy skaje të dallueshme: një kokë polare (hidrofile) dhe bishta jo polare (hidrofobike).
 • Ndërveprimi me përbërësit: Kur bëhet majoneza, koka polare e molekulës së lecitinës ndërvepron me përbërësin me bazë uji, që në këtë rast është uthulla. Njëkohësisht, bishtat jopolare zhyten në pikat e vajit.
 • Procesi i emulsifikimit: Ndërsa përbërësit përzihen, molekulat e lecitinës rreshtohen në ndërfaqen midis vajit dhe uthullës. Kokat hidrofile mbeten në uthull, dhe bishtat hidrofobikë qëndrojnë brenda pikave të vajit. Ky shtrirje redukton tensionin sipërfaqësor midis vajit dhe uthullës, duke parandaluar që pikat e vajit të bashkohen dhe ndahen.
 • Stabilizimi: Duke stabilizuar pikat e vajit brenda uthullës, lecitina krijon një emulsion të qëndrueshëm. Vaji shpërndahet në mënyrë efektive si pika të vogla nëpër uthull, duke i dhënë majonezës strukturën e saj karakteristike kremoze dhe homogjene.
 • Produkti përfundimtar: Rezultati i këtij procesi është një përzierje e trashë dhe e qëndrueshme ku pikat e vajit shpërndahen në mënyrë uniforme brenda bazës së uthullit, duke krijuar erëza të lëmuara dhe kohezive të njohur si majonezë.

Natyra amfifilike e lecithinës, e cila përshkruan afinitetin e dyfishtë për vajin dhe ujin, është thelbësore për procesin e emulsifikimit në majonezë. Duke u pozicionuar midis vajit dhe uthullës, lecitina stabilizon përzierjen, duke siguruar që pikat e vajit të mbeten të shpërndara në mënyrë të barabartë dhe duke parandaluar ndarjen, gjë që përfundimisht i jep majonezës konsistencën dhe strukturën e dëshiruar.


Ultrasonikë me performancë të lartë! Gama e produkteve Hielscher mbulon spektrin e plotë nga aparati ultratingullor kompakt laboratorik mbi njësitë e sipërme të stolit deri te sistemet tejzanor të plotë industrial.

Hielscher Ultrasonics prodhon homogjenizues tejzanor me performancë të lartë nga laboratormadhësia industriale.


Ne do të jemi të lumtur të diskutojmë procesin tuaj.

Le të kontaktojmë.